Националната библиотека на Австрия отбелязва своята 650-годишнина с изключително интересна изложба на съкровищата, които притежава, съобщи  derstandard.at. 

Евангелие на Йоан от 1368 г., египетски папирус от ІІ в., ръкописът на моцартовия "Реквием", акварел на бенгалския тигър от менажерията в Шьонбрун през 1799 г., направен от дворцовия художник Матиас Шмутцер - всички тези експонати ще бъдат изложени съвсем за кратко заради необходимостта да се консервират. 

Първият дворцов библиотекар - холандецът Хуго Блотиус, направил първия регистър на книгите през 1575 г. - тогава те все още представлявали частна сбирка. През 1780 г. се появил първият в света каталог с листчета. 

Между 1722 и 1730 г. била издигната днешната сграда на библиотеката по планове на Йохан Бернхард Фишер и неговите синове. 

Изложбата може да бъде разгледана до 13 януари догодина. 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.