Съдебният процес за рядката колекция от ръкописи на Франц Кафка, която той нарежда да бъде изгорена след смъртта му, приключи в полза на държавата Израел, съобщи „Гардиън”. Ценните артефакти ще бъдат съхранявани в националната й библиотека и не след дълго ще бъдат достъпни онлайн.

Дългата съдебна битка за творчеството на родения в Прага немскоезичен писател се водеше от Ева Хофе, наследила ръкописите. Историята е следната: Кафка умира през 1924 г., като инструктира приятеля си Макс Брод да изгори целия му архив. Брод не го прави, а отнася съкровището със себе си в Палестина, когато бяга от нацистите през 1939 г. Когато умира през 1968 г. оставя архива, в който има много непубликувани работи, на секретарката си Естер Хофе с идеята тя да ги предаде в публичен архив. Съдът обаче реши, че литературното наследство на Кафка е част от световната култура и трябва да е публично. Така гласи и завещанието на Брод.

Лошото е, че не всичко е запазено. През 1973 г. Хофе е разпродавала ръкописи на аукцион в нарушение на волята на Брод. Естер умира през 2007 г. и оставя ръкописите на двете си дъщери, едната от които също умира скоро. През цялото време архивът е държан в банков сейф.

Останалата част от написаното от Кафка сe намира в Германския литературен архив в Марбах.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?