Еди Редмейн е авторът на предговора на последната книга на английския астрофизик Стивън Хокинг (1942 - 2018). Актьорът се превъплати блестящо в гениалния учен във филма „Теория на всичко“. Въведението е дело на Кип Торн – приятел на Стивън Хокинг и Карл Сейгън и носител на Нобелова награда за физика.

„Кратки отговори на големите въпроси“ е вече на англоезичния книжен пазар благодарение на издателствата „Hodder & Stoughton“ и „Bantam Books“. Издателят Джон Мъри обяви пред британските медии, че предстои книгата да излезе и в аудиоформат, като текстът ще се чете от уважавания английски актьор Бен Уишоу. На български „Кратки отговори на големите въпроси“ ще излезе в началото на декември тази година с логото на „Бард“

Книгата, върху която Стивън Хокинг е работил, преди да си отиде, е базирана на изключително богатия му личен архив и е съставена в сътрудничество с академичните му колеги, семейството му и фондация „Стивън Хокинг“. 

В нея са включени изключително дълбоките му, достъпни и навременни размисли върху въпроси като „Можем ли да предсказваме бъдещето?“, „Има ли Бог?“, „Ще оцелеем ли на Земята?“ и „Ще стане ли изкуственият интелект по-умен от нас?“. 

„Общуването беше изключително важно за баща ни през целия му живот и ние гледаме на тази книга като на неразделна част от наследството му, която съчетава научните му писания и обществените му коментари в едно великолепно издание, примесено с доза  от характерния му ироничен хумор“, споделя Луси Хокинг, част от екипа на фондация „Сивън Хокинг“.

Голяма част от авторските и лицензионите възнаграждения ще отидат за благотворителната асоциация „Motor Neurone Disease“.

СТИВЪН ХОКИНГ е смятан за един от най-великите учени от Алберт Айнщайн насам. Работи главно в сферата на космологията и квантовата механика. Животът му е чудо. На 21 г. е диагностициран с амиотрофична латерална склероза и му е съобщено, че му остават само месеци живот. Въпреки това силната му воля надвива смъртта тогава. Болестта не само го обездвижва, но и го прави неспособен да говори. В последните години той използваше специален генератор на речта, който се контролираше от лицевите му мускули.Много негови книги са публикувани на български, сред които „Върху раменете на гиганти: Великите постижения на физиката и астрономията”, „Кратка история на времето”, „Теорията на всичко” и др. Хокинг беше живият пророк на човечеството и неведнъж прогнозира неговото загиване, ако не промени начина си на живот.

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...