Деветият том от поредицата "Йордан Радичков. Събрани съчинения" на издателство „Нике“ ще бъде представен на 7 ноември от 19 ч. Театрална работилница „Сфумато“.

Домакини на вечерта ще са Маргарита Младенова, Иван Добчев и Георги Каприев.

В изданието са включени пиесите „Суматоха“, „Януари“, „Лазарица“, „Опит за летене“, „Кошници“, „Образ и подобие“, както и първият вариант на „Суматоха“ – „Нова библия“, пиесата за деца „Желязното момче“ и радиопиесата „Добродушните смокове“.

„За първи път тук почитателите на творчеството на Радичков ще могат да намерят и незензурираната версия на последната пиеса на автора „Образ и подобие“. След написването й режимът припознава някои от посланията на пиесата като опасни и задължава автора да махне част от текста. Печатането на пиесата и спряно, за да бъдат нанесени множеството корекции, като оригиналът на текста се оказва спасен. Освен превърналите се в класически пиеси „Суматоха“, Януари“, „Опит за летене“ и „Лазарица“, в 9 том са поместени и още няколко непопулярни и като че непознати пиеси на Радичков.Сред тях се нарежда „Кошници“, първият вариант на „Суматоха“ – „Нова библия“, първата пиеса на Радичков, насочена към детската публика „Желязното момче“ и радиопиесата му „Добродушните смокове“, уточняват от издателството.

Пиесите на Радичков продължават да обикалят българската театрална сцена. В средата на октомври се появи постановката на Маргарита Младенова "Луда трева", а през ноември Иван Добчев ще представи своя прочит на първия вариант на "Суматоха" - "Нова библия". Народният театър планира да покани публиката си на "Опит за летене" с постановка на Стоян Радев. Успоредно стова в театралните салони все още препускат вълците от "Януари" с постановката на Ованес Торосян, а самодейната трупа на село Антон продължава да търси отговора на въпроса умряла ли е тая лисица, или не е умряла с тяхната "Суматоха". "Йордан Радичков. 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.