Разруха, лоши условия на труд и съмнителни обществени поръчки в Националната библиотека - за това сигнализира синдикалната организация на КНСБ в писмо до директора на библиотеката, съобщи Нова тв.

Слабо осветление, студ, липса на топла вода. Това са само някои от проблемите, за които сигнализират служители на Националната библиотека. Освен срещу лошите материални условия, част от персонала негодува и срещу забавянето на ремонта на покрива.

Председателят на СО на КНСБ в Националната библиотека Ганчо Ганчев изпрати писмо до директора с 22 въпроса.

„Из библиотеката е студено, неотоплено, става течение от дограмите. Повечето служители са принудени да се хранят по бюрата си поради лисата на условия . Вече трета зима нямаме топла вода и колежките ми са принудени да ги мият с ледена вода чиниите си... Кога ще бъде ремонтиран покривът, защото той е наистина опасен и за служителите, и за посетителите? От медиите разбираме за съмнителни обществени поръчки”, пита той. Обществената поръчка печели фирма, чиито собственици са децата на шефа на АПИ.

„Прави се всичко възможно, което е по силите ни, и разбира се със средствата и възможностите, с които разполагаме, да се подобряват условията на труд. Но за две години няма как да се случат чудеса”, казва директорката  доц. Красимира Александрова, цитирана от Нова тв.

На питане на "Дневник" защо няма топла вода в сградата Александрова отговаря, че топла вода ще има, когато се ремонтира покривът, тъй като нито един ключов ремонт не може да започне, преди да се отстранят сериозните проблеми с покрива. Топла вода нямало от около две години, когато станала тежка авария с голям теч. Канализационната и водопреносната система не са ремонтирани дори частично от 1953 г., когато е открита сградата. 

Директорката твърди, че изобщо не е вярно, че тече проверка за обществената поръчка за ремонта на покрива, тя не е обжалвана, няма възражения, договорът е сключен и текат процедури по съгласуване. Във връзка с твърденията, че фирмата, правила техническия паспорт на сградата, е свързана с тази, спечелила поръчката за ремонт на покрива, Александрова коментира, че двете задания и поръчки нямат общо. Фирмата, спечелила поръчката за технически паспорт, е била избрана от десет други кандидати през лятото на миналата година. "А сегашното задание за ремонт на покрива е проект за инженеринг", допълни тя. Това са две различни неща и няма как да ги смесваме, каза отново директорът на библиотеката. Експертите, събрани от нея, отбелязаха, че досега такъв паспорт не е имало и това е възпрепятствало кандидатстването по различни проекти и осъществяване на ремонти.

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.