Разследващият журналист Христо Христов и професорът по физика в Минно-геоложкия университет и общински съветник от ДСБ Вили Лилков написаха продължение на книгата си "Бивши хора". 

Книгата е със заглавие "Погубената България" и ще бъде представена на 15 май, сряда, от 18,00 ч. в зала "Средец" на хотел „Балкан”. Издателят е „Сиела”.

Ето какво казва авторът Христо Христов за нея:

"По-детайлно е проследена съдбата на стопанския, политическия, военния и интелектуален елит на България след Деветосептемврийския преврат през 1944 г., с който комунистите влизат във властта. И докато в „Бивши хора” разглеждат механизмите на смачкване на класовия враг на БКП, в „Погубената България” акцентът е поставен върху предизвикателството да оцелеят стотици хиляди българи и българки, чийто труд, инициативност, предприемчивост, патриотизъм и родолюбие е в основата на развитието на България до попадането ѝ в съветска орбита през 1944 г. 30 години след началото на края на тоталитарното управление на БКП у нас е изключително важно да се събере паметта за онези, които понесоха ударите на комунистическия режим, заедно с техните семейства и наследници. Дължим им го! Възкресяването на паметта за хората от погубената България е важен момент от нашето днес и нашето утре като нация, защото тази памет ни дава и поуки, и образци на поведение на личности в моменти на изпитания, когато те са отстоявали общочовешки ценности в мрака на комунистическата държава-концлагер, задушавала свободата за близо половин век.”  

В книгата са включени сведения от непроучени до момента архиви на репресивния апарат на БКП за градовете Пловдив, Варна, Бургас, Сливен, Стара Загора, Добрич, Русе, Плевен, Габрово, Велико Търново, Севлиево, Горна Оряховица, Елена, Дряново, които показват безпощадната разправа с елита на тези градове след 9 септември 1944 г. . Читателите ще се запознаят и с документи за почти неизвестните сталински политически съдебни процеси в НРБ, насочени срещу инженерно-техническата интелигенция и видни общественици.

Изследването се издава с подкрепата на фондация „Конрад Аденауер”. В премиерата ще вземат участие ръководителят на софийското бюро на германската фондация Торстен Гайслер и политическият затворник по времето на комунизма д-р Любомир Канов.

Ден по-рано, на 14 май, от 18.30 ч в кино "Одеон" ще бъде представен документалният филм "Комисията по досиетата и отварянето на архивите на Държавна сигурност", създаден от Христо Христов и Комисията по досиетата с образователна цел. 

Филмът показва трудния път, който е изминат до канализирането на процеса през 2006 г. с приемането на нов закон за досиетата с рядък политически консенсус. С множество интервюта е проследено извършеното от независимия държавен орган в различни аспекти от неговата дейност за 12-те години откакто той функционера – от установяването и обявяването на сътрудниците на ръководни постове в държавата и обществото, през изграждането на Централизиран архив за документите на тоталитарните служби, до активната изследователска работа и обслужването на гражданите, интересуващите се от архивите на ДС. Във филма са показани и проблемите, с които Комисията по досиетата се сблъска и обществената и институционална подкрепа, с която ги решава.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин