"Рискът - новото име на Сигурността" – новата книга на проф. Николай Слатински, ще бъде представена на 29 октомври от 18.30 ч. в столичния Централен военен клуб.  Изданието е на "Изток-Запад".

„Книгата е  замислена като научна монография, посветена на риска, рисковостта, рисковото общество и, естествено, на сигурността в това Общество на рисковете. Получи се доста солиден като обем том, 600+ страници.

Полагал съм значителни усилия в по-голямата си част тя да е написана на разбираем и за неспециалистите език. В края на краищата, всеки от нас е мениджър поне на собствената си сигурност, а и Науката за сигурността е наука за обществото (обществена наука, все повече общественаТА наука) и затова е наука за живота, за управлението на неимоверно зачестилите рискове в живота на държавата, обществото и гражданите”, написа във „Фейсбук” авторът. 

Ето и съдържанието:

ПРЕДГОВОР

ВЪВЕДЕНИЕ. За езика и понятията в българската Наука за сигурността

ПЪРВА ГЛАВА. Измерения на цивилизационната трансформация

ВТОРА ГЛАВА. Произход на думата „риск“

ТРЕТА ГЛАВА. Що е риск

ЧЕТВЪРТА ГЛАВА. Променящото се разбиране за Сигурността

ПЕТА ГЛАВА. Вземане на решения при неопределеност и риск

ШЕСТА ГЛАВА. Няма нищо по-хубаво от Рисковото общество

СЕДМА ГЛАВА. Рискът и стратегиите за сигурност

ОСМА ГЛАВА. Четирите подхода в изучаването на рисковете

ДЕВЕТА ГЛАВА. Практически аспекти на управлението на рисковете

ДЕСЕТА ГЛАВА. Интегративен подход към базисните понятия в науката за сигурността

ЗАКЛЮЧЕНИЕ. Ние, Европейците

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин