"Колко прави 1+1? Какво получаваме, когато съпоставим в огледалото на времето образите на Тодор Живков и Бойко Борисов, едно или две? Отговорът на това уравнение вероятно ще зависи от политическия уклон на човека, който гледа."

Това е началото на анотацията на фотокнигата "Чупи, реже, полива" на фотографа Никола Михов. Тя ще има онлайн премиера на 1 април от 19 ч във "Фейсбук", съобщи издателство "Жанет 45".

Модератор на събитието ще бъде Ирина Недева, а за книгата ще говорят авторът й и издателят Манол Пейков.

"Чупи, реже, полива" съчетава архивни снимки на Тодор Живков и цитати на Бойко Борисов като намигване към актуалната политическа ситуация. Подредени тематично и извадени от оригиналния си пропаганден контекст, фотографиите дешифрират ритуала по откриване на нови обекти. Изданието е двуезично - на български и английски. Ще се продава в книжарниците от 7 април.

При създаването на книгата са използвани снимки от архива на БТА, а за цитатите на Бойко Борисов - книгата на издателство "Ludite" "Бойко Борисов (в) първо лице".

НИКОЛА МИХОВ е роден в София през 1982 г. Участва в редица международни изложби и фестивали, между които: Athens Photo Festival (2019), Биенале на фотографията в Солун (2018), Международни фотографски срещи - Rencontres d'Arles в Арл, Франция (2017) и Фестивал за млада европейска фотография - Circulation(s) в Париж (2015).

Първата му фотокнига "Forget Your Past - монументалните паметници от времето на комунизма" (изд. Жанет 45, 2012) е включена в селекцията "The Best Photobooks of the Year" на British Journal of Photography". Тя е част от колекцията с фотокниги на Марин Пар в музея "Тейт Модърн". За работата си по проекта Михов е номиниран за Deutsche Börse Photography Foundation Prize (2014).

Втората му книга "Hello and Welcome to Paris" (2016) е номинирана за наградата Kassel Dummy Award (2016) на Фестивала за фотокниги в Касел, Германия.

Михов е съосновател на платформата за съвременна българска фотография Bulgarian Photography Now и платформата за фотокниги ПУК! От 2019 г. е част от кураторския екип на Галерия Синтезис. През 2017 г. е гост-куратор на първото издание на Sofia Art Book Fair.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.