Ренесансовият художник Леонардо Да Винчи (1452 - 1519) има 14 живи роднини, като най-малкия е  на една година. Това твърдят изследователи на фамилната история на италинския гений.

Проучването е част от десетилетен проект, ръководен от изкуствоведите Алесандро Вецози и Агнезе Сабато, насочен към по-добро разбиране на неговия гений, чрез възстановяване на генеалогичния профил на Леонардо, съобщи британският "Гардиън", цитиран от "Сега". Родителите на гениалния художник са Пиеро от Винчи и неговата любима, селянката Катерина. Впоследствие Пиеро се жени четири пъти и има 12 деца. Леонардо никога не се е женил и няма данни да е имал деца, но е имал поне 22 полубратя.

Последното проучване, публикувано в списание Human Evolution, документира непрекъсната мъжка линия, продължаваща 690 години, която започва от дядото на Леонардо, Микеле (роден през 1331 г.), продължава през 21 поколения, като включва пет семейни клона — до 14-те живи потомци на рода днес.

След смъртта си Леонардо оставя след себе си 6000 страници текстове, чертежи и рисунки и десетки лични въпроси, които нямат отговор и до днес. През 2016 г. двамата изследователи от Флоренция осветлиха загадъчния гений, разкривайки генеалогията на Леонардо, заедно с новооткритите гробници на семейството му и 35 живи потомци на баща му, включително и по женска линия. Но те бяха непреки роднини. Най-известният косвен потомък на Леонардо се оказа починалият през 2019 г. режисьор Франко Дзефирели. 

„Тези хора, не биха могли да ни дадат полезна информация за ДНК на Леонардо и по-специално за Y-хромозомата, която се предава през мъжката линия и остава практически непроменена в продължение на 25 поколения", казва Вецози.

В резултат на усилена работа в архивите и дългогодишно търсене на документи, сега е  възстановена цялата история на това тосканско семейство от 1331 г. до наши дни, като вече са идентифицирани 21 поколения. За новооткритите 14 живи роднини Вецози уточнява: „Те са на възраст между 1 и 85 години, и не живеят точно във Винчи, а в съседни общини по тосканското крайбрежие. Сред тях няма известни личности, повече са служители и занаятчии“.

Тяхната ДНК ще бъде анализирана през следващите месеци чрез сравняване на Y-хромозомата с тази на техните предци в древни и съвременни гробни места. Леонардо е бил погребан в параклис в краския замък Chateau d’Amboise в долината на Лоара във Франция. Но по време на Френската революция параклисът е разрушен, като се предполага, че костите на художника са били преместени в по-малкия параклис на замъка, Сен Юбер. Благодарение на последните изследвания скоро това ще бъде установено със сигурност. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Няма фиксиран или постоянен авторитет, а непрекъснат обмен на взаимна, временна, и преди всичко доброволна власт и подчинение“.

Михаил Бакунин, руски мислител и революционер, роден на 30 май преди 209 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"