ИНЕС АЙЗЕЛЕ, DW

Колкото по-ценно е нещо, толкова повече желаещи има да го притежават. Картини и други произведения на изкуството често стават обект на кражби. Методите на крадците понякога са направо сензационни. Припомняме ви няколко емблематични "удара".

Изчезналата усмивка на Мона Лиза

През 1911 година е откраднат най-известният женски портрет в света: "Мона Лиза" на Леонардо да Винчи. Италианецът Винченцо Перуджа изнесъл картината от Лувъра, преоблечен като служител на музея. Творбата, която е сравнително малка по размери, била скрита под престилката му. През 1913 година "Мона Лиза" отново се появява. Един търговец на картини издал Перуджа на полицията.

---

Най-често крадената картина на света

Портретът на "Якоб де Хейн III" от Рембранд е най-често крадената картина в света. Тя изчезва общо четири пъти от галерия във Великобритания - през 1966, 1973, 1981 и през 1986 година. Затова дори й излязъл прякор - "Рембранд за домашна употреба". Радостно е все пак, че картината винаги е била откривана и връщана в музея.

---

Кражбата в Бостън - загадка и до днес

Обирът на 13 известни картини от Бостънския музей "Изабела Стюарт-Гарднър" разтърси любителите на изкуството през март 1990 година. Двама мъже, преоблечени като полицаи, изнасят общо 13 платна на Рембранд, Мане, Готварт Флинк и други. Сред тях е и показаният на снимката "Концерт" на Ян Вермер ван Делфт. 

---

Кражба от тоалетната в музея на Амстердам

През 1991 година крадец успява да се укрие в тоалетната на музея на "Ван Гог" в Амстердам и с помощта на един от охранителите задига общо 20 картини на великия художник.

Сред тях е и прочутият му "Автопортрет пред триножник". Само час след кражбата полицията открива откраднатите картини в един автомобил.

Няколко месеца по-късно са арестувани и крадците.

---

"Мадоната с вретеното" изчезва за четири години

Оценяваната на около 70 милиона евро картина на Леонардо да Винчи "Мадоната с вретеното" е похитена през 2003 година от един замък в Шотландия. Двамата крадци посетили частната колекция като туристи, след което обезвредили охраната и задигнали платното. В продължение на четири години от картината няма и следа. Едва през 2007 година тя е открита от полицията в Глазгоу.

---

Въоръженият грабеж в музея на Мунк

През 2004 година в Осло са откраднати "Викът" и "Мадоната" на експресиониста Едвард Мунк. Двама въоръжени мъже нахлуват в музея на Мунк и изтръгват картините от рамките пред погледите на смаяните посетители. Полицията по-късно успява да издири похитените творби. Състоянието на "Викът" обаче е било толкова лошо, че картината не е можела да бъде отново изцяло реставрирана.

---

Най-големият обир на картини в Европа

През 2008 година въоръжени лица задигат четири картини на стойност 180 милиона швейцарски франка от частната колекция на Емил Бюрле в Цюрих. "Момче с червена жилетка" на Сезан, "Цъфтящи кестенови клони" на Винсент ван Гог, показаната на снимката "Макове близо до Ветьой" на Клод Моне и "Людовик Лепик и дъщерите му" на Едгар Дага по-късно са отново намерени.

---

Кражбата на стокилограмова златна монета

През март 2017 година от музея "Боде" в Берлин беше открадната стокилограмова златна монета. Стойността само на материала, от който е изработена тя, се изчислява на 4 млн. долара. На лицевата й страна е изобразена кралица Елизабет Втора. Монетата произхожда от Канада и е с диаметър 53 сантиметра. Властите предполагат, че кражбата в Берлин е дело на престъпен ливански клан.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Няма фиксиран или постоянен авторитет, а непрекъснат обмен на взаимна, временна, и преди всичко доброволна власт и подчинение“.

Михаил Бакунин, руски мислител и революционер, роден на 30 май преди 209 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"