Споменът за легендарната оперна певица Мария Калас ще се съхранява жив в нов музей, посветен специално на нея, съобщиха световните агенции. Той се намира в центъра на Атина - сградата е триетажна, неокласическа.
Поводът за отткриването е 100-годишнината от рождението на легендарното сопрано. Калас е родена с името Мария Анна Сесилия София Калогеропулос на 2 декември 1923 г. в Ню Йорк, в семейство на гърци. Посетителите ще могат да видят от кичур от косите й до синя кадифена рокля, която е носила след паметно изпълнение на „Травиата“ от Джузепе Верди в миланската опера „Ла Скала“ през 1955 г. Изложени са и очилата на Калас, костюмите й и тетрадка, която е ползвала, докато наизустява някои от ролите си.
На втория етаж на музея посетителите ще могат да слушат части от емблематични изпълнения на Калас, включително арията „Каста дива“ (Casta Diva) от операта „Норма“ на Винченцо Белини, както и да чуят как тя преподава във висшето учебно заведение „Джулиард“ в Ню Йорк през 1971-1972 г.
МАРИЯ КАЛАС е родена на 2 декември 1923 г. в Ню Йорк. Най-прочутото сопрано учи оперно пеене в Гърция и дебютира в Ла Скала през 1951 г. Репертоарът й включва "бел канто" оперите на Доницети, Белини, Росини, Верди, Пучини и Вагнер. Музикалният й и драматичен талант й спечелва името La Divina. Калас има дългогодишна връзка с милиардера Аристотел Онасис, на когото ражда дете, което умира. Самата тя си отива от рядко заболяване на 16 септември 1977 г., само на 53 години.