Клод Моне (1840-1926) е шампион сред импресионистите - цените на неговите картини достигат най-високи цени на аукциони, съобщи АФП. 34 платна са били оценени на над 34 млн. щатски долара. Сред тях са и прочутите "Водни лилии".

Единствено цените на картините на Пабло Пикасо надминават тези на Моне при тръжни продажби - 42 платна на испанския художник са получили оценка над 30 млн. долара. 

Рекордът за продажба на картина от Моне се държи от една от неговите "Бали сено", достигнала 110,75 млн. щатски долара през 2019 г. на аукцион, организиран от "Сотбис" в Ню Йорк. Това е и 15-ата най-скъпа картина в историята на изкуството. 

На първата изложба на импресионистите през 1974 г. Моне излага пред публиката 29 платна. 

Картини от късното творчество на Пол Сезан също минават границата от 30 млн. щатски долара. Платно, част от цикъла "Планината Сен-Виктоар", беше продадено за 137 млн. щатски долара през 2022 г. 

Огюст Реноар, Едгар Дега и Камий Писаро имат по една картина, оценена на над 30 млн. щатски долара. В случая на Реноар преди повече от 30 години, на 17 май 1990 г., "Мелницата Ла Галет" е продадена за 78,1 млн. щатски долара - днешният еквивалент на сумата би бил 180 млн. долара.  Две години по-рано "Портрет на доктор Гаше" от Ван Гог е продадена за 82,5 млн. щатски долара. 

Картина от цикъла на Дега, посветен на балерините, представяща танцьорка в почивка, е продадена за 37 млн. щатски долара през 2008 г. "Булевард "Монмартър, пролетна утрин" на Клод Моне беше продаден за 32 млн. през 2014 г. 

 

Източник: Розалия Благоева, БТА

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...