Националната картова и платежна схема (НКПС), част от БОРИКА АД, представи своя трети мащабен проект – дигитализацията на почерка на Георги Стойков Раковски, една от най-забележителните личности в българската история. Създаването на общодостъпен цифров шрифт, базиран на почерка на Раковски, е следващата инициатива, която НКПС представя с подкрепата на графично студио „ПУНКТ“. Водещата цел е стремежът съвременният човек да се доближи до личността на този национален герой, просветител и идеолог на българската свобода.
Официалното представяне се състоя във Военната академия „Георги Сава Раковски.
"Новият дигитален шрифт на Раковски е вече безвъзмездно достъпен за всички желаещи през сайта на НКПС: www.bcard.bg/Rakovski. Веднага след като стартираха инициативите през 2021 година, те достигнаха до хиляди българи. До днес шрифтовете са изтеглени над 2000 пъти, както от страната, така и от чужбина. Те са използвани за изписване на сгради, рекламни материали и различни проекти, свързани с българската култура, в десетки училища и читалища. С тяхна помощ съвременните творци получават шанс да почетат наследството на нашите герои и да го вплетат в модерния визуален език. Това е свидетелство за нарастващия интерес към българското културно наследство и важността на неговото опазване в модерния живот", се казва на сайта на bcard.bg.
---
ГЕОРГИ РАКОВСКИ - революционен демократ, масон, публицист, журналист, историк и етнограф, роден на 2/14 април 1821 г. Истинското му име е Съби Попович. Той е първият идеолог и организатор на националноосвободителното движение в България и е негов ръководител през първите десет години. Като идеен вдъхновител на четническото движение, той не само поставя началото на организираното националнореволюционно движение, но го издига на нов, още по-висок организационен етап. Неговият богат опит и теоретична дейност са използвани от следващата генерация български революционери в лицето на Васил Левски и водачите на Априлското въстание от 1876 година. Следи в духовния живот на българския народ оставя и неговата писателска, журналистическа и публицистична дейност. Целият му живот е посветен на делото за освобождение на България от османско иго. Умира на 9 октомври 1867 г.