Портрет на френския поет Артюр Рембо, рисуван от поета Пол Верлен, бе продаден на търг в Париж за 585 000 евро, доста над предварителната оценка, съобщи АФП, позовавайки се на "Отел дьо вант Друо".

Рисунката е датирана "юни 1872 г.", но Верлен отбелязва, че е рисувал Рембо като юноша "по памет". Младият поет, на 17 г., е изобразен в профил, с шапка върху дългата коса, с ръце в джобовете и пушещ лула.

Рембо бил в обтегнати отношения със семейството си, както и с парижките литературни среди, в които бил въведен в края на 1871 г., но ги шокирал. Единствено Верлен го подкрепял.

В този момент съдбите на двамата любовници се свързали, обясни Амброаз Одуан, експерт по продажбата, пред АФП преди търга.

През юли 1872 г. двамата поети пътуват до Белгия и до Лондон, където преживяват най-интензивните моменти от интимната си връзка. Тя приключва с изстрели от отчаяния и пиян Верлен, който ранява Рембо през юли 1873 г.

Съдбата на портрета, който винаги е бил част от частни колекции, е неизвестна до момента, когато е купена от бившия директор на Парижката опера Юг Гал, който почина през месец май. Според "Друо" един от първите притежатели на портрета е бил издателя Леон Вание, публикувал поезията на Рембо през 1895 г., след смъртта на поета.

След дълго наддаване портретът, оценен предварително на 200 000 евро, отново попада в частна колекция, уточниха от "Друо".

 

Източник: Антоанета Маркова, БТА

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...