bnr.bg

Картина на Марк Шагал, открадната от дом в Ню Йорк през 1988 г., бе върната на семейството след почти 30 години, съобщи ФБР, предаде Би Би Си.

Творбата от 1911 г. „Отело и Дездемона“ била задигната от апартамента на Ърнест и Роуз Хелър заедно с още десетина други платна и бижута.

Картината на Шагал била локализирана миналата година в американската столица Вашингтон, след като собственик на галерия два пъти отказал да я купи. Той казал на купувача да се свърже с властите, за да бъде установена чия собственост е творбата. ФБР поело случая от този момент.

Мъжът от Мериленд, който искал да продаде картината, я държал на мансардата си в продължение на години в саморъчно направена кутия от каса на врата и шперплат. Той получил картината в края на 80-те или началото на 90-те години на XX век от друг мъж, за когото се предполага, че я откраднал от дома на семейство Хелър, съобщи прокуратурата.

Двойката имала и други картини на Реноар, Пикасо, Шагал и Едуард Хопър. Ърнест Хелър бил пенсиониран вносител на бижута и починал през 1998 г., а съпругата му – пред 2003 г.

Мъжът от Мериленд, чието име не бе огласено, казал, че планира да продаде откраднатия Шагал на потенциален купувач, но сделката се провалила след спор за цената. Затова я задържал и опитал да я продаде през 2011 г. и отново през 2017 г.

Картината, която изобразява как героят на Шекспир Отело държи меч, докато гледа надолу към булката си Дездемона, все още имал надпис с името на собствениците си при опитите му да я продаде, писа в. „Вашингтон пост“.

Собственикът на галерията отхвърлил офертата, като казал, че за такава продажба се изисква документ за собственост и подал сигнал във ФБР.

Поради изтичане на законовата давност на кражбата мъжът от Мериленд, и предполагаемият крадец, който е лежал в затвор за продажба на крадена собственост, не подлежат на съдебно преследване, посочва Би Би Си. Картината ще бъде предадена на наследниците на истинските ѝ собственици.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.