Съюзът на българските художници (СБХ) е изпратил писмо в подкрепа на кандидатурата за академик в БАН на Вежди Рашидов, съобщи във "Фейсбук" склупторът Велислав Минеков. 

"Писмото до БАН е подписано от т.нар. Оперативно бюро, демек председател и два зам.-председатели без съгласуване с управителен съвет и членовете на същия съюз. Лицата, подписали тайното съглашение, нямат разпознаваеми имена или запомнящо се творчество.

Позволявам си да твърдя, че това е политическо насилие, съпричастност на гладни и неосъществени некадърници и естествен рекет (изнудване) от управляваща мафия и овластени простовати уроди във вреда и унижение на творческия съюз.

Нещастни сте.  Мизерни сте", написа Минеков.

Бившият министър на културата Рашидов е кандидат за академик в категорията "Творци на изкуството".

СБХ преди години предизвика скандал с решението си си да обяви Рашидов и премиера Бойко Борисов за свои почетни членове. Тогава Минеков напусна съюза. Заради скандала връчването на почетното членство се отложи.  

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.