Съюзът на българските художници (СБХ) е изпратил писмо в подкрепа на кандидатурата за академик в БАН на Вежди Рашидов, съобщи във "Фейсбук" склупторът Велислав Минеков. 

"Писмото до БАН е подписано от т.нар. Оперативно бюро, демек председател и два зам.-председатели без съгласуване с управителен съвет и членовете на същия съюз. Лицата, подписали тайното съглашение, нямат разпознаваеми имена или запомнящо се творчество.

Позволявам си да твърдя, че това е политическо насилие, съпричастност на гладни и неосъществени некадърници и естествен рекет (изнудване) от управляваща мафия и овластени простовати уроди във вреда и унижение на творческия съюз.

Нещастни сте.  Мизерни сте", написа Минеков.

Бившият министър на културата Рашидов е кандидат за академик в категорията "Творци на изкуството".

СБХ преди години предизвика скандал с решението си си да обяви Рашидов и премиера Бойко Борисов за свои почетни членове. Тогава Минеков напусна съюза. Заради скандала връчването на почетното членство се отложи.  

„Двете най-чести причини за нещастието на хората са: от една страна, незнанието колко малко им е необходимо, за да бъдат щастливи, а от друга, мнимите потребности и безграничните желания.“

Хелвеций, френски литератор и философ, роден на 26 януари преди 310 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...