След месеци скандали, които доведоха дотам Нобеловата награда за литература да не се връчи миналата есен, има нова оставка, съобщиха шведските медии.

Поетесата Катарина Фростенсон напусна академията. Тя беше в центъра на бурята, защото е съпруга на режисьора фотограф Жан-Клод Арно. Той пък беше осъден през декември на 2 г. и половина затвор заради сексуален тормоз. Обвиненията му бяха повдигнати от 18 жени. 

Двамата съпрузи бяха замесени и във финансов скандал. Впоследствие осем членове на Шведската академия подадоха оставки.

Фростенсон е поставила условие да получи обезщетение от Академията - по 1270 евро на месец, без да се споменава в продължеине на какъв период. тя обаче смята да се подсигури с тези пари, за да може да преживява и да пише творбите си. Освен това настоява да остане под наем и в жилището, което ползва от Академията.

В резултат на това решение двама от членовете, които напуснаха, обявиха, че се завръщат в Нобеловия комитет. Това са Кел Еспмарк и Петер Енглунд.

Нобеловият комитет за литература вече има нов състав: Гун-Брит Сундстром, Хенрик Петерсен (издател), литературните критици Микаела Бломквист, Ребека Карде и Кристофър Лендоер, Андерс Улсон, Хорас Енгдал, Кристина Лугн, Йеспер Свенбу и Пер Вестберг (председател). Те трябва да дадат наградата тази година. 

 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?