mediapool.bg

Джордж Клуни, Брад Пит и Робърт ди Ниро се присъединиха към нарастващите протести в Холивуд срещу плановете на организаторите на връчването на тазгодишните "Оскари" част от наградите да бъдат представяни по време на рекламните паузи на церемонията следващата седмица, предаде Ройтерс.

Сандра Бълок, Ема Стоун и Джон Хам също добавиха своите имена към отвореното писмо с искане за преразглеждане на това решение, подписано от над 50 режисьори, актьори и продуценти, сред които режисьорите Мартин Скорсезе, Спайк Лий, Алехандро Иняриту и Алфонсо Куарон, актьорите Джъд Лоу Ръсел Кроу които призовават да преразглеждане на това решение.

По-рано тази седмица Киноакадемията обяви, че наградите за най-добра кинематография, монтаж, късометражен филм и грим ще бъдат представяни по време на рекламите от телевизионното излъчване на церемонията на 24 февруари. Организаторите казаха, че редактирани версии с приемането на статуетките от победителите в тези категории ще бъдат включени по-късно в излъчването.

Този план е част от опитите да се съкрати досегашният тв каст с 40 минути до 3 часа, за да се привлекат повече зрители. 

"Изхвърлянето на тези съществени области от изкуството на киното и понижаването на техния статут на церемонията по връчването на 91-ите награди "Оскар" не е нищо повече от обида към тези от нас, които са посветили животите си на тази професия", пише в писмото.

В него е включен и цитат от актьора и режисьор Сет Роугън, който също е подписал отвореното писмо: "Какъв по-добър начин да отпразнуваме постиженията в киното от това да не покажем почит към хората, чиято работа е да заснемат филми".

"В историята на КИНОТО има шедьоври без звук, без цвят, без сюжет, без актьори и без музика. Но нито един филм не би съществувал без КИНОматография и без монтаж", написа в Туитър Куарон, под чиято режисура е създаден номинираният в тази категория и за кинематография филмът "Рома". Постът му събира огромно количество харесвания.

Според Киноакадемията обаче "неточно журналистическо отразяване и публикации в социалните мрежи" е причината, довела до "верига от дезинформация, която разбираемо е разстроила много членове на академията". В изявление на организаторите се посочва, че четирите категории за  представяне по време на рекламите и последващо включване в излъчването били доброволно предложени от ръководителите на гилдиите им.

"Подобни решения са напълно обмислени. Продуцентите на церемонията са се постарали едновременно да запазят традицията на наградите "Оскар" и да се съобразят с нашата публика в целия свят", казва се още в изявлението.

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...