Международната аукционна къща "Сотбис"  ще предложи за продажба кичур коса, който германският композитор Лудвиг ван Бетовен сам е отрязал и е дал на свой приятел пианист през 1826 година, съобщи "Дневник", цитирайки чуждестранни информационни агенции.

Прогнозите са че, реликвата ще достигне 5 хил. паунда, но според директора на отдела за книги и ръкописи към "Сотбис" Саймън Магуайър тя би могла да надскочи тази сума, тъй като вече има значителен интерес към търга.

„Този кичур е необикновен, тъй като има значителна предистория, а и е доста значителен ", казва Магуайър и допълва, че при предишни търгове са продавани кичури, които съдържат едва няколко косъма.

Историята на кичура е свързана с австрийски пианист на име Антон Халм, който помолил композитора да отреже малко от косата си, за да я даде на съпругата си като спомен. Слугата на Бетовен обаче изпратил вместо това козина от коза, което разгневило композитора. Заради това той лично отрязал коса от задната част на главата си и я дал на Халм. След това уверил пианиста, че поне за този кичур може да е сигурен, че е истински, разказва експертът на "Сотбис".

Халм след това дал кичура на Юлиус Епщайн - професор по пиано във Виенската консерватория. Автентичността му била потвърдена и от Александър Уилок Тайер, автор на първата научна биография на Бетовен.

В миналото "Сотбис" вече са продавали на търг по-малък кичур коса от Бетовен, взет на смъртното му ложе през 1827 г., както и от други композитори като Фредерик Шопен и Волфганг Моцарт.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Ако хората започнат да спорят, значи си направил добър филм.“

Анджелина Джоли, американска актриса, родена на 4 юни преди 48 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"