80 фигури на Лудвиг ван Бетовен са изложени на Северния площад в изложбения комплекс ВДНХ („Выставка достижений народного хозяйства“) в Москва, съобщи kudamoscow.ru. Изложбата, посветена на 250-годишншната на композитора, може да се види до 3 ноември. Фигурите на легендарния музикант са изработени от германския скулптор Отмар Хьорл и бяха подредени в Бон - родното място на Бетовен.

Официалното име на изложбата е „Лудвиг ван Бетовен – Ода за радостта“ и представлява инсталация, която е съставена от 80-те златисти и зелени (малахитови) фигури с височина един метър. Концепцията на автора предполага един напълно различен поглед към обичайните изображения на композитора и е в противовес на отдавна познатото на всички ни – свикнали сме да виждаме Бетовен винаги с мрачно и сериозно лице.

„Образът на Лудвиг ван Бетовен е известен на мнозина от портретите –  със съсредоточен поглед, тъжен и сериозен. Германският скулптор постави под съмнение тази визуална традиция и създаде скулптури на усмихнатия Бетовен. Самите те напомнят градински джуджета, защото това е важен елемент от ежедневния живот в Германия, който в творчеството на Хьорл се съчетава по един парадоксален начин със символа на елитарната култура“, обясняват домакините на експозицията, според които тази „Бетовенова градина“ е въплъщение на двойствеността между елитарната култура и кича.

Експозицията е част и от  инициативата "Годината на Германия в Русия", която продължава до лятото на 2021 г.

След като бъдат видени от московчани, 80-те малки Бетовеновци ще отпътуват към други места из Русия – една част от тях ще бъдат насочени към музикални училища и консерватории, друга – към чакални на летища или визови центрове, както и към ресторанти с немска кухня. А след края на това пътуване, те отново ще бъдат върнати в Москва, където се очаква да бъдат продадени на търг като предмети на изкуството.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.