SKIF

Сказът на Христо Карастоянов е висока летва. Последният му роман „Една и съща нощ” - също. Историята на приятелството и сътрудничеството на модерниста Гео Милев и анархиста Георги Шейтанов, както и трагичната им смърт вероятно в една и съща нощ, са разказани живо, увлекателно, диалогично, драматично.

Не е лесно да направиш пластични образи на действителни личности. В това отношение авторът се е постарал много. Особено труден за изграждане е образът на Гео Милев – целият обрасъл с клишета от учебникарските трактовки. Милев на Карастоянов ги чупи до едно. Той не е героичен комунист, както ни преподаваха в училище преди 1989 г., не е сух и статичен, както все още се учи в часовете по литература и поемата „Септември” има доста по-различен заряд от патетичния, който се е превърнал в шаблон. Въобще истинската история доста се различава от официозната.

Същият е случаят и с Георги Шейтанов, за чиято историческа роля реално почти нищо не знаем. Затова пък Карастоянов отваря очите на читателите си за важната му роля за излизането на свръхмодерното за времето си списание „Пламък”, списвано от Милев.

Романът се простира в драматичният времеви отрязък на 1923-1925 година – кървав епизод от миналото, неизяснен както трябва и до днес. С литературни похвати писателят се опитва да хвърли светлина върху годините, когато в гоненията срещу комунистическите терористи загива интелигенция.

Един от най-добрите ни критици – Бойко Пенчев, нарича романа „документален трилър”. Документалността е в честността при представянето на фактите. Останалото е просто добра литература, за която Карастоянов справедливо взе наградата „Хеликон” за белетристика през 2014 г.

„Една и съща нощ” ще се хареса на читатели, които чакат с нетърпение излизането на български романи на равносметката, които за жалост се броят на пръсти.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...