SKIF

Фактът, че този филм е забранен от руската власт, говори достатъчно. Любопитството какво е бръкнало в здравето на Путин и прислужващите му в управлението, надяваме се, ще направи този филм много популярен. А той е изключителен. 

Шотландският режисьор Армандо Янучи е успял да пародира целия ужас на сталинската епоха. Филмът му обръща реалностите - както в негатив едно нещо е черно, а в позитив - бяло. Всичко, което пресъздава кошмара на ерата на комунистическите чистки и безмилостен терор на Сталин, Берия, НКВД, армията, е показано от комичен ракурс. И съответно зрителят постепенно осъзнава, че там, където се смее, всъщност е зловещо. 

Янучи постига чаплиновски ефект, като забързва действията на героите и ги кара да изглеждат като в ням филм: те тичат, бързат, препъват се, възклицават, правят гафове и ги замазват. Действието се развива брутално - пред очите на публиката стават разстрели, умират хора, върши се трапанация на черепа на "Бащата на народите". Всичко е толкова цинично и брутално, абсурдно, саркастично. 

Чудесно подбраният актьорски състав, добрата режисура и изпипаният сценарий правят този филм достоен за най-престижните награди. Но едва ли някога ще вземе такава. 

Филмът ще вбеси носталгиците по социализма и дай боже, да отвори очите на младите хора, които едва ли са научили нещо в училище за най-кървавата епоха в Русия, на която съперничи единствено управлението на Хитлер. И дано повече хора осъзнаят, че най-верният сателит на Русия - България, се е ръководила единствено по този модел.  

„Да служа ще се радвам, но да прислужвам ще ми дотежи.“

Александър Грибоедов, руски поет, драматург, композитор и допломат, роден на 15 януари преди 230 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман...