ПАВЕЛ ВАСИЛЕВ

Класиката „Нощта на живите мъртви” на Джордж А. Ромеро е филмът, който на практика създава днешната идея за едно от най-известните чудовища – зомбито. Разказва се за група хора, която се опитва да се защитава от нападащите ги изчадия в една голяма къща, и неразбирателствата помежду им.

Филмът е доста страшен и с доста подтискаща атмосфера. Специалните ефекти са доста добри, защото са създадени не по дигитален път, все пак снимките са от 1968 г. Всичко, което се вижда, е действително пред камерата.  

„Нощта на живите мъртви” е направен със сравнително малко пари – 114 000 долара, но гледайки го, човек не би предположил скромния му бюджет. Фактът, че филмът е чернобял, допринася за това да изглежда още по-страшен. Актьорите също изиграват своите роли отлично. Страхът, напрежението и мъката са изписани по лицата им. Сравнен с днешните филми на ужасите, този печели с автентичността си. Всичко оригинално в този филм днес е превърнато в клише в масовото производство на хоръри. Филмът не е тъп.

За феновете на ужасите това е прекрасен филм, с добре написан сценарий. Но не се препоръчва на по-страхливите.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?