ПАВЕЛ ВАСИЛЕВ

Класиката „Нощта на живите мъртви” на Джордж А. Ромеро е филмът, който на практика създава днешната идея за едно от най-известните чудовища – зомбито. Разказва се за група хора, която се опитва да се защитава от нападащите ги изчадия в една голяма къща, и неразбирателствата помежду им.

Филмът е доста страшен и с доста подтискаща атмосфера. Специалните ефекти са доста добри, защото са създадени не по дигитален път, все пак снимките са от 1968 г. Всичко, което се вижда, е действително пред камерата.  

„Нощта на живите мъртви” е направен със сравнително малко пари – 114 000 долара, но гледайки го, човек не би предположил скромния му бюджет. Фактът, че филмът е чернобял, допринася за това да изглежда още по-страшен. Актьорите също изиграват своите роли отлично. Страхът, напрежението и мъката са изписани по лицата им. Сравнен с днешните филми на ужасите, този печели с автентичността си. Всичко оригинално в този филм днес е превърнато в клише в масовото производство на хоръри. Филмът не е тъп.

За феновете на ужасите това е прекрасен филм, с добре написан сценарий. Но не се препоръчва на по-страхливите.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин