БОРИСЛАВ ГЪРДЕВ

Този филм го чакам 13 години.

След осем забавяния и повече от тригодишен снимачен период, започнал на 15 август 2017 г. най-после може да видим готовия резултат.

С необходимото уточнение – това е част от свръхамбициозен замисъл, чийто готов продукт ще бъде факт на 22 декември 2028 г.

Естествено, че става дума за „Аватар 2 : Природата на водата“, излязъл на 16 декември 2022 г.

За протокола уточнявам, че не съм съвсем съгласен с българския превод на заглавието, което е и подвеждащо и не мога да разбера защо не е останало оригиналното уточнение – „Пътят на водата“.

Четох доста мнения и коментари за филма – преобладават адмиративните, но има и недоволни – Камерън не е достатъчно убедителен като сценарист, едва ли не преправя оригиналната история, цитира се – какъв грях ! – при това от знакови свои творби като „Пришълците“(1986), „Терминатор 2“ (1991) и „Титаник“ (1997), не си е заслужавало чакането и хвърлените 350 милиона долара за създаването му…

Винаги ще има различни становища, ще има и хейтъри и недоволни, които искат нещо невиждано и необикновено.

Въпреки че като се замисля „Аватар 2“ е точно такава зрелищна, ефектна и нереализирана досега суперпродукция.

Създадена със замах, въображение, страст и много любов – само много отдаден на каузата си постановчик, който в случая е и съсценарист, продуцент и монтажист  като Джеймс Камерън може да работи в екстремни условия, вкл. в Нова Зеландия и при бушуваща пандемия, за да поднесе на публиката така очакваното от нея продължение.

Вторачени в игралните му филми, ние дълго се тюхкахме, че снима малко и бавно, забравяйки че той хвърля  не по-малко  усилия и амбиции като режисьор и продуцент и в документалистиката, където е също толкова добър, силен, атрактивен и неотразим.

Винаги си спомням удоволствието, с което съм гледал „Експедиция „Бисмарк“ (2002),  „Призраци от бездната“ (2003), „Изходът декодиран“(2006), „Последното убежище“ (2011),“Титаник“ – заключителни думи  на Джеймс Камерън“ (2012),“Играта се променя“(2018), „История на научната фантастика“ (2018),„Тайната на китовете“ (2021)…

Цитирам тези важни заглавия, за да уточня, че творчеството на Камерън трябва да се познава в цялост и дълбочина, за да се проумее и осмисли това, което го вълнува като творец, неговите възгледи , тежнения и копнения.

Тогава ще осъзнаем, че „Аватар 2“ е просто свод на неговите търсения, антология и определен важен етап от креативната му дейност.

„Аватар 2 „ е привидно фантастичен екшън, но той е по-скоро екологична приказка, сага за изгубения рай, за пораженията, които днешното консумативно общество, изпълнено с лукс, техника и насилие, нанася на природата, но и на самите хора.

Човеците нямат вече сетива, за да почувстват и осмислят красотата на средата, да живеят в хармония с нея, с нейните обитатели в джунглата и океана и тъй като в тях няма чисти помисли, не могат да опазят и чистотата и естествената  неподправеност на природата.

А когато маниакални завоеватели като генерал Ардмор – Еди Фалко нареждат на амбициозни изменници като полковник Майлс Куорич - Стивън Ланг да очистят Пандора от нейните обитатели, тъй като земята е пренаселена, неизбежно ще избухне война, в която Джейк Съли – Сам Уортингтън и Нейтири – Зоуи Салдана, първо ще емигрират с децата си на приказните рифови зони на планетата, а след това ще вземат дейно участие в съпротивата до постигането на изстраданата, но затова пък толкова сладка победа…

При това , изкована преимуществено от потомците  - двамата им  синове – Нетеям – Джейми Флатърс и Ло`ак – Брайтън Далтън и дъщеря Тук – Тринити Джо – Ли Брис.

Не искам да влизам в подробностите на сюжета, няма да анализирам и актьорската игра, тъй като звездите  - Кейт Уинслет, Вин Дизел, Джовани Рабизи, Сам Уортингтън,тук са приели умишлено да бъдат скрити зад умело анимирани образи.

Но ще подчертая дебело – във визуално отношение – оператор Ръсел Карпентър („Титаник“) – „Аватар 2" е изключителен, невъзможен за копиране, уникален и завладяващ.

Същото се отнася и за музиката на Саймън Франглен, който е имал още по-тежка задача  - едновременно да аранжира неизползвана музика на  починалия колос Джеймс Хорнър и да създаде собствена – при това на същата висота.

В света може би само Джордж Лукас и то преди 20 години, когато засне първите три части на „Звездни войни“ е в състояние да създаде и лансира по такъв убедителен вълшебен начин една измислена вселена, функционираща по своите закони и привлекателна повече от реалната.

А що се отнася до претворяването на красотата и стихията на водния свят смятам, че Камерън като визионер е единствен и неповторим.

Няма да открия топлата вода, ако кажа, че такъв филм като „Аватар 2 “ в света може да бъде създаден само от него.

Просто той умее да изгражда зрелищен спектакъл, да лансира ненатрапчиво послания, да забавлява и въздейства по три и повече часа , без да доскучава и досажда.

Бих попитал недоволните от крайния резултат усетиха ли как минаха 192 минути и особено последните 70?

И колко постановчици в света могат да поддържат такъв непресекващ интерес, без да отблъснат зрителя?

Този филм го чаках 13 години…

Той си има и своите дефекти – аз също смятам, че като драматургия е имал нужда от последно полиране, но съм сигурен, че „Аватар 2" е едно от събитията на 2022 г.

Просто защото е създаден с обич и огромна амбиция от Джеймс Камерън, за когото в ревю за първия „Аватар“ написах, че е от малцината творци, които умеят да правят филми за милиарди и да бъдат гледани от милиарди зрители.

Това е наистина необикновена и много рядка привилегия.

Затова нека подкрепим втория „Аватар“ с билета си в киносалона и да очакваме с нетърпение третата част, която ще гледаме само след 2 години, на 20 декември 2024 г.

 

„Аватар2 : Природата на водата“, 192 минути, разпространение „Туентиът Сенчъри Студиос“, сценарий – Джеймс Камерън, Рик Джафа,Аманда Силвър, Джош Фрийдман, Шейн Салерно, продуценти – Джеймс Камерън и Джон Ландау, постановка – Джеймс Камерън

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.