МИТКО НОВКОВ, „Фейсбук“

"Периодичната система", научаваме от предговора на Фабио Леви, написан специално за българските читатели на книгата (прекрасна е тази вече превърнала се в традиция практика на ИК "Жанет 45", спорадично вече следвана и от други издатели, към чуждоезичните издания да се поръчва специално подготвен предговор я от самия автор, я от някой близък до него изследовател - ако щете вярвайте, ама когато срещна такъв, изпитвам като читател усещането, че самата книга е писана за мен и само за мен) е обявена от Кралския институт на Великобритания - една от най-авторитетните научни институции в света, с 15 Нобелови лауреати в различни области на науката, за the best science book ever (най-добрата научна книга за всички времена).

Творението на Примо Леви се "състезава" с книги и автори като "Пътешествие около света с кораба "Бигъл" на Чарлз Дарвин, "Пръстенът на цар Соломон" на Конрад Лоренц, "Себичният ген" на Ричард Доукинс... Разбира се, ако си наумим оттук, че в книгата на Примо Леви най-много иде реч за химични елементи, ще сгрешим; по-скоро това е висока литература, която "се възползва" от познанията на своя автор в областта на химията (Примо Леви е завършил химия, няколко от разказите се отнасят тъкмо за обучението му в Торино). Сборникът започва с "Аргон" и излага всекидневни истории и образи (чешити) от еврейската диаспора около и в Торино, после продължава с други химични елементи, но - както е характерно за прозата на Примо Леви, а и за всяка друга високо художествена проза, в центъра на неговото повествование стои човекът. Слабият човек, неразбиращия човек, самоувереният човек, безчовечният човек - в другата изключително известна негова книга, "Нима това е човек?", иде реч тъкмо за последния.

В "Периодичната система" Примо Леви съзнателно не засяга времето, прекарано в концентрационен лагер, предпочита да се съсредоточи върху младежките и по-късните си професионални години, които - въпреки минали под знака на химията, съвсем не са изпъстрени с научни формули, а по-скоро с изпитания, които се изпречват пред всекиго и единствено от него зависи дали ще успее да ги премине, или пък ще си остане подсмърчащ в подножието им. Езикът на книгата е лек, дърпа те да четеш по-нататък и по-нататък - в това отношение преводът на Нева Мичева е супер, а пък самите избори, които прави тя за поредицата на "Жанет 45" "Кратки разкази завинаги" са още по-супер. Прекрасна книга, която всеки, който още не е чел, без да знае, обаче изпитва празнина. Празнина, която не е свързана само с химията, свързана е и с литературата, свързана е и с човека. Прилича на празнините тъкмо в периодичната система, където Дмитрий Менделеев оставил празни квадратчета за все още неоткритите елементи. Така че попълнете празнината, открийте елементите, сложете ги в химично-човешката таблица, прочетете, тоест, "Периодичната система" на Примо Леви... :-)

 Примо Леви, „Периодичната система“, превод от италиански Нева Мичева, "Жанет 45", 2016

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.