МИТКО НОВКОВ, „Фейсбук“

"Периодичната система", научаваме от предговора на Фабио Леви, написан специално за българските читатели на книгата (прекрасна е тази вече превърнала се в традиция практика на ИК "Жанет 45", спорадично вече следвана и от други издатели, към чуждоезичните издания да се поръчва специално подготвен предговор я от самия автор, я от някой близък до него изследовател - ако щете вярвайте, ама когато срещна такъв, изпитвам като читател усещането, че самата книга е писана за мен и само за мен) е обявена от Кралския институт на Великобритания - една от най-авторитетните научни институции в света, с 15 Нобелови лауреати в различни области на науката, за the best science book ever (най-добрата научна книга за всички времена).

Творението на Примо Леви се "състезава" с книги и автори като "Пътешествие около света с кораба "Бигъл" на Чарлз Дарвин, "Пръстенът на цар Соломон" на Конрад Лоренц, "Себичният ген" на Ричард Доукинс... Разбира се, ако си наумим оттук, че в книгата на Примо Леви най-много иде реч за химични елементи, ще сгрешим; по-скоро това е висока литература, която "се възползва" от познанията на своя автор в областта на химията (Примо Леви е завършил химия, няколко от разказите се отнасят тъкмо за обучението му в Торино). Сборникът започва с "Аргон" и излага всекидневни истории и образи (чешити) от еврейската диаспора около и в Торино, после продължава с други химични елементи, но - както е характерно за прозата на Примо Леви, а и за всяка друга високо художествена проза, в центъра на неговото повествование стои човекът. Слабият човек, неразбиращия човек, самоувереният човек, безчовечният човек - в другата изключително известна негова книга, "Нима това е човек?", иде реч тъкмо за последния.

В "Периодичната система" Примо Леви съзнателно не засяга времето, прекарано в концентрационен лагер, предпочита да се съсредоточи върху младежките и по-късните си професионални години, които - въпреки минали под знака на химията, съвсем не са изпъстрени с научни формули, а по-скоро с изпитания, които се изпречват пред всекиго и единствено от него зависи дали ще успее да ги премине, или пък ще си остане подсмърчащ в подножието им. Езикът на книгата е лек, дърпа те да четеш по-нататък и по-нататък - в това отношение преводът на Нева Мичева е супер, а пък самите избори, които прави тя за поредицата на "Жанет 45" "Кратки разкази завинаги" са още по-супер. Прекрасна книга, която всеки, който още не е чел, без да знае, обаче изпитва празнина. Празнина, която не е свързана само с химията, свързана е и с литературата, свързана е и с човека. Прилича на празнините тъкмо в периодичната система, където Дмитрий Менделеев оставил празни квадратчета за все още неоткритите елементи. Така че попълнете празнината, открийте елементите, сложете ги в химично-човешката таблица, прочетете, тоест, "Периодичната система" на Примо Леви... :-)

 Примо Леви, „Периодичната система“, превод от италиански Нева Мичева, "Жанет 45", 2016

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин