Лувърът - най-големият национален музей на Франция и най-посещаваният музей в света, съобщи, че е пуснал близо половин милион предмета от своята колекция онлайн, за да може публиката да ги види безплатно.

Като част от голямото обновяване на онлайн присъствието си, музеят е създал нова база данни от 482 000 предмета на collection.louvre.fr, а над 3/4 от тях вече са обозначени с информация и снимки, съобщава France24.

Това се случва след година на затваряне заради пандемията, при което посещенията на основния му и също ремонтиран уебсайт louvre.fr нараснаха експлозивно.

„Подготвяме този ход от няколко години с цел да послужи на широката общественост, както и на изследователите. Достъпността е в основата на нашата мисия", каза президентът-директор на музея Жан-Люк Мартинес.

Новата база данни включва не само публично изложените в музея експонати, но и такива, които са в хранилищата, включително в новото му модерно съоръжение в Лиеван, Северна Франция.

Платформата включва и музея „Делакроа“, който се управлява от Лувъра, както и скулптури от съседните градини на Тюйлери и произведения, върнати от Германия след края на войната през 1945 г., които очакват да бъдат възстановени на семействата, от които са били  разграбени.

По-рано този месец музеят обяви , че ще засили усилията си за връщането на предмети, плячкосани от еврейски семейства  от нацисткия режим на техните наследници. Това са 13 943 експоната, придобити между 1933 и 1945 г. Надеждата е техният произход да бъде проверен в рамките на пет години, а след това ще започва разследване и на произведенията, придобити през следващите десетилетия.

Мартинес е изчислил, че около един процент от портретите в колекциите са били плячкосани.

"Лувърът не може да крие нищо — казва той. — когато следващите поколения искат да знаят откъде са придобити тези произведения, как можем да реагираме? Като свършим историческата работа и установим фактите".

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.