До 30 август в пространството за събития и срещи "+Това" (София) можете да разгледате фотографската изложба "Пандемията и уязвимите групи", съобщи БНР. Кадрите са на фотографа Вихрен Георгиев, популярен с проект People of Sofia. Изложбата включва и илюстрации, създадени специално за събитието от латвийската художничка Гунта Бриеде.

България е сред страните в Европа, които са най-уязвими на дезинформация, заемайки 29-о място от 35 европейски държави, анкетирани в Индекса на Отворено общество за медийна грамотност (2019).

Проектът „Независимост на медиите и достъп до информация във връзка с пандемията COVID-19” се фокусира върху едни от най-уязвимите групи в българския контекст: жители на сегрегирани ромски квартали; лица с увреждания, лица в затворени институции, възрастни хора. Той изследва качеството на медийната информация за пандемията и как уязвимите групи я възприемат.

Изложбата „Пандемията и уязвимите групи” цели да насочи светлината на прожектора към точно онези представители на обществото ни, за чиито проблеми рядко се споменава в медиите и които остават невидими за света. А те са тук, сред нас и лицата им, макар и скрити зад маски, говорят достатъчно изразително.

Ето какво заяви Вихрен Георгиев в интервю на Веселина Даковска за БНР:

“Моите герои са главно едни и същи – обикновените хора по улиците, които по някакъв начин създават колорит на града. Преминал съм през доста премеждия. С фотография започнах да се занимавам, когато се почувствах по-стабилен финансово. Фотографията не е много евтино изкуство. Второ, когато човек няма възможност да задоволява и най-елементарните си житейски потребности, не му е до главата мисълта за изкуство.

Страстта ми към фотографията е още от ученик. Случайно намерих един фотоапарат в нашата къща и много ми хареса като вещ. Фотографията ме научи да разбирам повече хората, бях доста краен. Но когато срещаш хората, започваш да ги разбираш и да виждаш, че не всичко е черно и бяло и че всеки има индивидуалност.

Пожелавам да се разбираме и обичаме!"

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...