Пресцентърът на столичния „Театър 199“ съобщи за кончината на Анна Монова, директор на институцията.

„Тя е най-дълго управлявалият директор в 59-годишната история на „Театър 199“.  Ръководи с много нежност, безпрецедентна всеотдайност, обич, характер, колегиалност и професионализъм сакралната камерна сцена. Нейният живот бе „Театър 199“. Има неоспорим принос в осъществяването на едни от най-успешните спектакли в театралното изкуство, както и към всички награди, с които е удостоен „Театър 199“ в последните 17 години. Под нейно ръководство „Театър 199“ продължи да бъде един от най-привлекателните театри за творци и публика. През последните 20 години Анна Монова участва в подготовката и реализацията на множество проекти, свързани с дейността на театъра", посочват от театъра.

АННА МОНОВА е родена на 24 май 1964 г. Завършва ССХУ за сценични кадри в Пловдив, специалност „Сценична организация“, а след това СУ „Св. Климент Охридски“, специалност „Българска филология“. Има редица допълнителни квалификации и обучения.

Професионалното й развитие започва като помощник-режисьор в театъра на НАТФИЗ. След това започва работа в „Театър 199“ като артистичен секретар, заместник-директор, а след смъртта на Валентин Стойчев през 2007 г. поема поста директор.

На официална церемония на годишните награди „Икар“ през 2015 г. и 2018 г. „Театър 199“ е отличен с награда на Министерство на културата за високи постижения в областта на театралния мениджмънт, маркетинг и творческата дейност. От 2013 г. е член на Националния съвет на сдружение БАРОК (Българска асоциация на работодателите в областта на културата).

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.