Държавната награда „Св. Паисий Хилендарски” беше връчена вчера на директора на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов за изключителния му принос за развитието на националната културна идентичност и духовните ценности, съобщиха от правителствената пресслужба.

Призът е учреден през 2000 г. и се присъжда за стимулиране на творци и изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиции.

„От София до Токио, от Рим и Милано до Виена, от Москва до Рио де Жанейро, навсякъде името на акад. Карталов се споменава с изключително уважение, респект и признание. Неговият принос в развитието не само на българското, но и на световното оперно изкуство е всепризнат“, посочи министърът на културата в оставка Вежди Рашидов. 

„С огромно вълнение приемам този знак на признание. Ще нося това високо признание с още по-голяма отговорност, защото това е името на Паисий Хилендарски – основоположникът на Българското възраждане, емисар и патриот. Ние се стремим да следим тези пътища на духовност и на развитие на нашата нация – вие, полициите и държавниците, и ние – хората на изкуството“, каза Карталов.

НОСИТЕЛИТЕ на наградата досега са: проф. Вера Мутафчиева, акад. Светлин Русев, проф. Стефан Данаилов, Йордан Радичков, проф. Христо Христов, арх. Богдан Томалевски, Богомил Райнов, Валери Петров, Рангел Вълчанов, проф. Крум Дамянов, Наум Шопов, Христо Ганев, чл.-кор. проф. Елка Бакалова, Анжел Вагенщайн, акад. Антон Дончев, акад. Васил Казанджиев.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Не свири нищо модно. Времето е скъпо. Трябва да имаме по сто човешки живота, за да се запознаем с всичко хубаво, което съществува на света.“

Роберт Шуман, германски пианист и композитор, роден на 8 юни преди 213 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"