Театралният режисьор Галин Стоев и кинорежисьорът Камен Калев бяха удостоени като Кавалери на Ордена за изкуство и литература, съобщи Съюзът на артистите в България.

Отличието беше връчено във френското посолство от посланик Ерик Льобедел.

Орденът е един от знаковите символи – висше френско държавно отличие, учредено през 1957 г. и се присъжда за „значителни заслуги към обогатяването на френското културно наследство“. Негови носители са писателят Рей Бредбъри, актьорът Доналд Съдърланд и много други знаменитости, допринесли за развитието на изкуството и литературата във Франция.

Стоев е носител на наградата ИКАР 2018 за режисурата на спектакъла „Танцът Делхи“, който Народният театър „Иван Вазов“ представи и на турне във френския град Тулуза, а през 2001 г. спектакълът му „Аркадия“, поставен отново на сцената на народния театър, получи Аскеер за най-добро представление. Галин Стоев е директор на Националния театър в Тулуза, Франция.

Калев е завършил Националната академия за киноизкуство „Фемис“ в Париж. През 2009 г. неговият филм „Източни пиеси“ е сред  участниците на филмовия фестивал в Кан. Калев е режисьор и на филмите „Островът“ (2010 г.), „С лице надолу“ (2015 г.) и редица късометражни филми.

 

 

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...