"Патриархът на джаза от Ню Орлиънс" - Елис Марсалис-Джуниър, е починал след усложнения на COVID-19, съобщи NBC New.  Пианистът стана част от Музикалната зала на славата в Луизиана преди две години. Тъжната новина разпространи синът му Бранфорд в изявление в сайта му, като добавя, че е бил приет в болница в събота.

"С голяма тъга обявявам смъртта на баща ми Елис Марсалис-Джуниър в резултат на усложнения от коронавируса. Баща ми беше гигант сред музикантите и преподавателите, но още по-голям като баща. Той използва всичко, което имаше, за да ни направи най-доброто от това, което бихме могли да бъдем", пише Бранфорд.

Брат му Уинтън - също активен музикант, публикува снимки с баща си в Twitter заедно с кратко изявление, гласящо "Елис Марсалис, 1934-2020 г. Той си отиде по начина, по който живя: прегръщайки реалността".

ЕЛИС МАРСАЛИС - ДЖУНИЪР е роден в Ню Орлиънс през ноември 1934 г. Свири с групи и музиканти като "Канонбол", Нат Адърли, Маркус Робъртс и Къртни Пайн. Освен че е ментор на синовете си Уинтън и Бранфорд, правейки ги двама от най-известните музиканти в света, той е водеща фигура в Центъра за творчески изкуства в Ню Орлиънс, Университета в Ню Орлеан и Университета Ксавие в Луизиана.

Нюйоркският "Линкълн Център", където Уинтън е мениджър и художествен ръководител, съобщи: 

"С тъга и натежало сърце "Линкълн Център" се сбогува с Елис Марсалис, един от най-известните артисти и музикални преподаватели на своето време - или което и да е време. Дълбокото въздействие на Елис върху развитието на музиката е олицетворено от многото музиканти, който той е информирал, вдъхновявал и обучавал."

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.