Националният природонаучен музей при БАН и Унгарският културен институт в София са организатори на изложбата  "Избрано от най-добрите унгарски природни фотографии за последните 30 години". Откриването е на 14 май, петък, от 17 ч. в Националния природонаучен музей.

Тя ще бъде представена в две части – основна експозиция в Националния природонаучен музей при БАН и камерна - в Унгарския културен институт. Фотографиите са на членовете на Съюза на унгарските природни фотографи „НатурАрт”.

Откриването ще се проведе с участието на: Н.Пр. Текла Харангозо, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България, акад. Юлиан Ревалски, председател на БАН, проф. д-р Павел Стоев, директор на Националния природонаучен музей – БАН, Сандра Мишкеди, директор на Унгарския културен институт, Юрий Трейман, председател на Националното сдружение Фотографска академия "Янка Кюркчиева" и др.

Във всяка страна има отделен клон от науката, област от музиката или вид спорт, в който дадената страна се откроява сред останалите. Унгария има щастието да притежава безброй такива области, в които по обхват или по численост се представя много по-добре от средното. Една такава област е природната фотография. Унгарски природни фотографи от години печелят големите световни конкурси и постиженията им навсякъде се радват на голямо признание. Природната фотография не е лек жанр, не е достатъчно задълбоченото познаване на природата и фотографската техника, нужни са подходяща светлина и подходящи метеорологични условия за изготвянето на природна фотография с изключително високо качество. 

Конкурсът „Природен фотограф на годината” се провежда в Унгария ежегодно от 30 години и в наши дни се е превърнал в най-голямото събитие за природна фотография в страната. Съюзът на унгарските природни фотографи първи в света въвежда онлайн журирането, благодарение на което всеки участник може да види кой член на журито колко точки присъжда на фотографията му и да чуе коментарите към творбата си.  

Изложба е изготвена след подбор от близо 100 000 фотографии и се осъществява с помощта на Министерството на външните работи и външноикономическите връзки на Унгария. Представени са творби на световноизвестни унгарски природни фотографи като Бенце Мате, Чаба Дароци, Оршоя Харберг, Милан Радишич и други. Повечето от фотографиите са направени в Унгария или в Карпатския басейн. За първи път в България може да бъдат видени творбите, спечелили наградата „Природна фотография на годината“, което дава и добър общ поглед на развитието на унгарската природна фотография като цяло.

 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.