СИЙКА ЛАПАЧКА

На 27 юни, неделя, от 20.00 часа на откритата сцена в парка на Военната академия в София балетът на Старозагорската опера ще представи в рамките на първото издание на Фестивала на музикалния театър трите танцови миниатюри „Танц при изгрев слънце“, „Лотос“, и „Следващият“. Трима хореографи ще вдъхнат живот на своите идеи и ще изразят чрез изкуството на талантливите балетни артисти своите поетични послания.

Балетът „Танц при изгрев слънце” преживя своята истинска световна премиера– не само като хореографски изказ, но и като музика, на сцената на Старозагорската опера през 2019 година. Австрийският диригент Андрия Павлич написа балетната музика и още преди да завърши своята композиция напълно, предложи на Силвия Томова да направи хореографията. Софиянци и гостите на столицата ще имат възможността да се насладят на мистичното очарование на изпълнен с виртуозност и символика дивертисментен танц, облян от светлината на слънчевия изгрев. Въздействащият глас на великолепната българска актриса Силвия Лулчева ще подсили усещането за тайнственост и хармония. Мултимедийната сценична визия е на Сергей Голубев. Участват солистите Анелия Димитрова, Фиорди Лоха, Мартина Префетто, Фредерико Пинто, Клара Ферер, Ивайло Янев.

Младата хореографка Алесандра Скаламбрино от Италия постави с балета на Старозагорската опера своя спектакъл „Лотос” по покана на артистичния директор Силвия Томова, след като печели в Модика, Италия специалната награда за хореография (Силвия Томова е член на журито на конкурса).

Нейният „Лотос“ призовава да бъдем като цвета на лотоса – да се съживяваме всеки ден и да се изправяме пред трудностите смело. Защото именно цветето лотос е отлична метафора за хората, които са в състояние да преодолеят мъката със спокойствие, самоконтрол и постоянство. Хореографът разработва тази тема, започвайки от подвеждащата идея за романтична любов, според която човек може да бъде щастлив само в двойка,до окончателното осъзнаване, че не се нуждае от никого, за да усъвършенства сам себе си. „Ние имаме във всички нас инструментите за трансформацията на скръбта в „чудо“.

Алесандра Скаламбрино избира за своя спектакъл вдъхновяващата музика на чувствения пианист и композитор Фредерик Шопен. Участват Козуе Донака, Богдана Сергеева, Ивелина Николова, Ромина Славова, Сторм Норис, Анемике Брус, Евелина Вшоуек, Акари Мориматсу, Елизабет Ризнар, Александра Остатек.

За финал на авторската хореографска вечер утвърденият извън границите на България танцьор и хореограф Христиан Бакалов - новатор, експериментатор, неспокоен дух, ще пренесе на сцената на парка на Военната академия една от първите си танцови хореографии, донесла му международен успех. Това е изцяло мъжки танц по популярния шансон на Жак Брел „Au Suivant”. Участват Фредерико Пинто, Франческо Бориелло, Джоузеф Райт, Марсело Молина, Ивайло Янев, КаитоТакахаши, Александър Марков, Калин Любенов, Давид Лопез.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В приятелството може да се избира толкова малко, колкото и в любовта.”

Паул фон Хайзе, германски писател, роден на 15 март преди 195 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...