DW

Боевете в Украйна продължават с пълна сила. Снощи от обкръжения пристанищен град Мариупол пристигнаха съобщения, че е бил бомбардиран градският театър, където са се укривали повече от 1000 души. Тази информация не може да бъде потвърдена от независим източник, а самата Русия отрича нападението.

"Руснаците трябва да са знаели, че тук се укриват цивилни хора"

Украинският външен министър Дмитро Кулеба пише в Туитър за "още едно ужасяващо военно престъпление в Мариупол". Според него сградата е напълно разрушена. "Руснаците трябва да са знаели, че тук се укриват цивилни хора", пише още Кулеба.

"Единствената дума, която описва случилото се днес, е геноцид", написа в Телеграм кметът на Мариупол Вадим Бойченко. "Искаме да затворим очи и да забравим кошмара, който се случи днес."

Нападение срещу цивилни и в Донецка област

Украйна съобщава за нападение срещу цивилни и в Донецка област. Бомбардиран е бил плувен басейн, където са се укривали майки с децата си и бременни жени.

Стратегически важният пристанищен град Мариупол на Азовско море от дни е обграден от руски войски и е обстрелван от няколко страни. В града няма вода и храна, няма ток и отопление. Твърди се, че стотици хиляди хора са заклещени в града при катастрофални условия.

 Театърът в Мариупол преди войната на Путин. Снимка: Уикипедия

Путин унищожи всичко това...

 Какво става по улиците на града ТУК

„Писателят, ако е човек на изкуството, признава неща, за които другите нямат смелост.“

Елия Казан, американски режисьор и писател, роден на 7 септември преди 115 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.