Най-известната и влиятелна съвременна руска оперна певица  Анна Нетребко се дистанцира от президента Владимир Путин и осъди войната в Украйна. Това написа тя във фейсбук в сряда, като изрази съжаление, че нейни минали действия и изказвания "може да са били неправилно разбрани".

Нетребко живее в Австрия. Нейните изпълнения с държавната опера в Мюнхен и Метрополитън опера в Ню Йорк бяха отменени, след като отказа публично да се дистанцира от Путин в резултат на непредизвиканата пълномащабна война срещу Украйна.

През 2014 г. тя подкрепи проруските сепаратисти в Донбас, но тогава нейната позиция не доведе до последици за кариерата ѝ, а само стана обект на критики.

"Изразително осъждам войната срещу Украйна и мислите ми са с жертвите на тази война и техните семейства", написа в сряда Нетребко. Тя уточнява, че не е член на никоя политическа партия и не е се е "съюзила с никой руски лидер".

В позицията си, разпространена в нейната страница във Фейсбук, Нетребко избягва да осъди руската военна агресия, а само казва, че осъжда войната.

Тя казва, че се е срещала с Путин "само няколко пъти" и тези срещи са били "най-вече по повод получаването на награди" и на церемонията по откриването на Олимпиадата.

„Иначе никога не съм получавала финансова подкрепа от руското правителство и живея и съм данъчен резидент в Австрия“, написа Нетребко и добави, че ще възобнови концертите си в края на май.

Нетребко обяви по-рано, че е решила да се оттегли от концертния живот вследствие на отменените изпълнения с Баварската държавна опера в Мюнхен, Германия и Метрополитън опера.

Операта в Ню Йорк съобщи, че не е готова да преразгледа статута на Нетребко. „След като прочетохме изявлението на Анна, не сме готови да променим позицията си“, се казва в изявление на генералния мениджър на Мет Питър Гелб. „Ако Анна демонстрира, че наистина и напълно се е разграничила от Путин в дългосрочен план, бих искал да проведа разговор.

Непосредствено след руската инвазия Нетребко каза, че се противопоставя на войната, но не критикува директно Путин – нещо, което избягва и в последното си изявление.

През декември 2014 г. Нетребко беше в центъра на скандал заради решението си да даде значителна сума на подкрепяните от Кремъл сепаратисти в украинския регион Донецк.

Съобщението на Нетребко от 30 март идва на фона на санкциите, наложени от Запада на организации и лица, подкрепящи Путин и неговите сътрудници във връзка с продължаващата война в Украйна.

Някои от руските изпълнители, които се противопоставят на войната, вече са напуснали Русия. Една от тях е Олга Смирнова, прима балерина на Болшой театър в Москва. Тя емигрира в Холандия в знак на протест срещу непредизвиканото нападение срещу Украйна. Чулпан Хаматова, известна руска актриса, позната с роли в международни филми, се премести в Латвия.

Успоредно с това Новосибирският държавен академичен театър за опера и балет отмени спектакъл с Анна Нетребко заради нейното "осъждане на действията" на Русия. 

"Животът в Европа и възможността да се изявява на европейски места се оказват по-важни за нея от съдбата на родината. Днес не е моментът да жертвате принципи заради по-комфортни условия на живот. Сега е моментът да направите избор", се казва в съобщението.

Преди дни Путин нападна Запада, че започнал да забранява руската култура заради "специалната военна операция". Няколко известни руски творци изгубиха ангажиментите си в чужбина, след като отказаха да осъдят войната срещу Украйна.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...