СТЕФКА ЦАНЕВА

“Гледане с разбиране” е образователна програма, която цели да скъси дистанцията между публиката и изкуството, да прави сложните теми разбираеми и да превръща музея в място за среща. Третото издание на проекта продължава тази линия, като се занимава със значими политически и социални теми и как те са пресъздадени в изкуството и отразени в музейните сбирки в София. 

От април месец проектът предлага образователни събития и посещения в музеи за ученици, които допълват познанията си за социалистическото минало, което продължава да бъде особено трудна тема за разговор. Сега освен за ученици, “Гледане с разбиране” предлага и програма за широка публика. 

На 4 юни се състоя първото от общо шест посещения в депото на Софийска градска галерия. Кураторката Даниела Радева представи на предварително регистриралите се участници произведения от фондовете графика и съвременно изкуство и фотография, които онагледяват темата за селото в българското изкуство и нейните трансформации от социализма до днес. Събитията са рядка възможност човек да надзърне в депото на галерията и да види произведения от колекция, които могат да бъдат видени само в тематични временни изложби, а някои не са били представяни публично от години.

Тази събота, 11 юни, пък предстои лекционен тур в Квадрат 500 с д-р Светлана Куюмджиева. В рамките на един час тя ще разведе публиката из пространствата на Националната галерия, занимавайки се с темата “Какво е социалистическо изкуство”, която е и в центъра на дисертационния й труд. Предвид формата лекцията е с ограничен капацитет от до 15 души, но ще се проведе 2 пъти в един ден - събота, 11 юни, от 11:00 и от 15:00 ч. 

Всички събития от програмата са с ограничен капацитет и предварително записване тук. Събитията са без такса за участие, но с платен вход в съответните галерии и музеи. 

Повече за лекцията на д-р Светлана Куюмджиева

Има едно изследване на така наречените книги с впечатления на масите и на работниците от 30-те години на ХХ век, според които изкуството трябва да е полезно, да е достъпно, да култивира и учи, да произлиза директно от живота на трудещите се, да показва водещата роля на Партията в него и влиянието, което има тя, да бъде реалистично и в същото време оптимистично. Сюжетът да е добре развит без да оставя нищо недоизказано. Книгите трябва да са големи. Персонажите да са близки и познати, да говорят за познати неща. Героите в театралните постановки трябва да са “хората от народа“, литературата трябва да е морална, да не засяга морала, да говори на “чист” език и т.н.

"Тези постулати се раждат доста рано, горе-долу по същото време като тези Селянки в почивка на Иван Лазаров от постоянната експозиция на Квадрат 500. Заедно като тях ще поразмишляваме и ще потърсим още примери, ще споделим още впечатления, какво би могло да бъде наречено социалистическо изкуство и съществува ли изобщо такова нещо." -  Светлана Куюмджиева

СВЕТЛАНА КУЮМДЖИЕВА е историк на изкуството, критик и куратор, доктор по изкуствознание върху проблемите на социалистическия реализъм в българското изкуство. От 2003-та до 2013-та работи като галерист в галерия Credo Bonum и се изявява като активен критик и автор на независими проекти, между които изложбите „Дързост и красота“, „Изкушението Чалга“ и 15. Седмица на съвременното изкуство в Пловдив на тема After Ego. Участва в десетки специализации и резиденции в Германия, Австрия, САЩ, Южна Корея, между които резиденциите CEC ArtsLink, KulturKontakt, интензивен курс за куратори към биеналето в Гуанджу и др.. От 2015 до 2021 е артистичен директор на проекта Пловдив – Европейска столица на културата 2019. Светлана Куюмджиева е член на международна асоциация на независимите куратори (ICI).

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.