„България има население от около 6 млн. души и има над 50 държавни театъра. В Италия, която има население от около 60 млн., няма нито един държавен театър. Трябва да си говорим истината." Това каза Вежди Рашидов по bTV в неделя, цитиран от „Фокус”.

 „Като разбрахме, че има някои провинциални театри, за които аз на шега казвам, че бият Бродуей по посещаемост, видяхме, че не сме узрели още. Направихме висока ставка. Върху всеки билет от 5 лева, давахме 15 лева субсидия от държавата. Малко ли е това? Приходите от билетите оставаха също за театъра и така печалбата им още нараства. Общинските помощи и дарителски пари също оставаха в театъра. Бяхме направили всичко необходимо театрите да имат свои приходи”, обясни министърът.

Поводът за оправданията му е новото финансиране по идея на министерството от лятото, според което субсидията ще се дава на база 1 лев реализиран приход, а не на продаден билет, както досега. В резултат множество културни институции реагираха възмутено и обясниха, че това ги обрича на мизерия и дори затваряне. 

Министърът обаче не смята така, дори анонсира още реформи, макар и „бавни”. По повод на оставката на Сашо Морфов от Народния театър заради невъзможността му да се пребори за добро заплащане на трупата, Рашидов обяви:

„Никой не е свалил статута на Народния театър „Иван Вазов”. Има 4 театъра с национален статут. Трябва да знаем обаче, че статут не означава привилегии. Никой не е намалява нищо, а променихме начина на заплащане.”

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Невъзможността за мирна революция води до неизбежност от насилствена революция.“

Джон Ф. Кенеди, американски президент, роден на 29 май преди 104 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"