140 години от рождението на един от най-големите художници на България - Борис Денев, се отбелязва тази година с няколко значителни събития.
С голяма изложба Художествената галерия във Велико Търново – озаглавена "Борис Денев", постави началото на тези чествания.
"В столичната галерия на "Шипка" 6 към Съюза на българските художници е подредена една експозиция, представяща една изключително стойностна страна от творчеството на бележития ни художник, назована: "Човек/ът, следи на фронта" – рисунки на Борис Денев, посветена също на 140-годишнината от неговото рождение", отбелязва БНР. Тя може да се разгледа до 29 юли.
Куратор е Мартин Митев. Идеята му е да даде възможност на зрителя да се докосне до истинското лице на войника. До тихия героизъм във времето между битките,.
БОРИС ДЕНЕВ е роден през 1883 г. в Търново. Учител в с. Иванча, Търновско (1902 – 1910). Изявява се като самоук художник през 1909 г. с първата си самостоятелна изложба. През 1909 – 1914 г. специализира живопис в Мюнхен при проф. Лео фон Льофтц, Карл фон Маар и Анджело Янк. Доброволец в Балканската война. Художник при Министерство на войната (1914 – 1929). През 1920-те години работи известно време в Италия.
Бил е учител в Първа мъжка гимназия в София, а от 1931 г. се отдава на свободна практика.
Членува активно в дружеството „Родно изкуство“ и участва в организирането на няколко наши изложби в чужбина, включително в качеството на комисар на българския павилион на Венецианското биенале през 1942 г. След Деветосептемврийския преврат на 1 ноември Борис Денев е арестуван от новата власт и заявява:
„Лежах в турски затвор, трябва ли да лежа и в български?“
След пет месеца в Софийския затвор и пет месеца в Дупнишкия лагер е освободен, без да бъде съден. Изключен е от СБХ. През 1956 г. Борис Денев е възстановен в СБХ, през 1967 г. е напълно реабилитиран и удостоен със званието „Заслужил художник“, но едва през 1980-те години СБХ организира негова изложба.
Баща е на художничката Славка Денева (1929 – 1984). И двамата не се вписват в канона на социалистическия реализъм.
Деневи правят дарение – предоставят апартамента си на ул. „Шипка“ 18 за студенти на Академията, но волята им на дарители е погазена.