„Стабат Матер“ от Франц Шуберт ще прозвучи за пръв път в България на 26 април. В навечерието на Великден Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР ще изпълнят забележителното произведение в зала „България“ под палката на маестро Георги Димитров.

Шуберт пише своята „Стабат Матер“ едва 19-годишен, но създава неповторима музика с изключителна дълбочина. Текстът е на Фридрих Клопщок, парафраза на немски на класическия латински текст и поставя в центъра на съзерцанието Иисус Христос, а не Богородица. Творбата е красиво въведение в хорово-симфоничната музика на Шуберт и разгръща в хоровите партии цялата дълбочина на възкресното послание. Солисти ще са даровити млади певци: сопраното Стефани Кръстева, тенорът Михаил Михайлов и басът Виктор Кръстанов.

В програмата ще прозвучи и прочутото Адажио в сол минор за струнни и орган на Томазо Албинони. Това толкова обичано от публиката произведение не е точно и не е само на италианския бароков композитор. След смъртта на Албинони архивите му се съхраняват в държавната библиотека в Дрезден и голяма част от тях са унищожена при бомбардировките през 1945 г. Срез развалините италианският музиколог и биограф Ремо Джазото открива неизвестен фрагмент от творчеството на Албинони: едва шест такта на две тематични идеи и басова партия. От тях през 1958 Джазото възкресява – или пък създава – пленителното Адажио. Въпросът кой е авторът му остава, но публиката обича и съпреживява красивата музика.

В концертната вечер ще прозвучи и Първият концерт за пиано и оркестър от Йохан Себастиан Бах. От 1729 г. Бах оглавява Студентското музикално дружество (Collegium musicum) към Лайпцигския университет и участва в неговите концерти като диригент и солист. Именно за тези събития той създава редица концерти, най-популярен от които в съвременния клавирен репертоар е изключително красивият Първи концерт за пиано и оркестър в ре минор. С Радиосимфониците на 26 април ще го изпълни Веско Стамболов.

Стамболов е един от най-утвърдените  интерпретатори на Баховото творчество. С Бахови рецитали той концертира у нас и в чужбина и за пръв път в България представи интегрално изпълнение на осемте концерта на Бах за соло клавир и оркестър, както и концертите за два, три и четири клавира. Германската звукозаписна компания Metarecords издаде два компактдиска на Веско Стамболов с интеграл на соловите клавирни концерти на Бах със струнен квартет, а първият му Бахов  албум беше отличен за „Диск на месеца“ за май и юни 2004 от специализираното издание за клавирно изкуство Pianonews.

 

Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ в СУ „Св. Климент Охридски“, Департамент „Музика“ в НБУ и АМТИИ Пловдив срещу ученическа или студентска карта.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.