СИЙКА ЛАПАЧКА

Смесен хор "Петко Стайнов" (при народно читалище "Искра-1860") от град Казанлък с диригент Младен Станев се завърна след успешно участие в международния музикален фестивал и хоров конкурс „Микеланджело Буонароти“, който се провежда всяка година в града – люлка на Ренесанса – Флоренция.

Съставът се състезаваше с общо 5 участващи в конкурса хорови колектива и заслужено завоюва първи места в категориите „Смесени хорове“ и „Сакрална музика“. Със сребърна диплома бе оценено и участието  в състезателната категория „Популярна, джаз и фолклорна музика“.

Хор „Петко Стайнов“ получи и две специални награди на музикалния фестивал: за изпълнение на произведение от италиански композитор, а маестро Младен Станев бе удостоен с наградата за най-добър диригент на фестивала.

В общата класация на хоровия конкурс хорът „Петко Стайнов“ завоюва второ място в Гран При, като се нареди след безспорния фаворит – младежката школа към Одеската опера, Украйна – хор „Перлите на Одеса“.

Извън конкурсната програма, във всеки един от четирите фестивални дни, певците на хор „Петко Стайнов“ изпълниха вечерни концерти в различни църкви в историческата част на града. Традиционно, в богатия и жанрово разнообразен репертоар акцент бе поставен върху българската  музика и по-специално върху изпълнението на произведения на Петко Стайнов, Добри Христов, Емануил Манолов, Тодор Попов, Милчо Левиев, в присъствието на многобройна публика.

Творческо ателие събра повечето от участниците за общо изпълнение и интерпретация на произведение на съвременен италиански композитор.

В свободното си време повечето от хористите успяха да се докоснат до шедьоврите на изобразителното изкуство и ренесансовата живопис в музеите на Палацо „Пити“ и галерия „Уфици“, запознаха се с архитектурните, културни и исторически забележителности на Флоренция, обмениха творчески и приятелски опит с участващите състави от Украйна, Италия и други страни.

Пътуването на състава се осъществи благодарение на изключителното желание на хористите, които успяха да съберат необходимата сума за амбициозното начинание и с помощта на дарения от местни бизнесмени, регионални фирми, фондация „Св.Киприан Цамблак – Чудотворец“ (Стара Загора), и разбира се – народно читалище „Искра“ (Казанлък).

С тези забележителни постижения хор „Петко Стайнов“ доказа пред своята публика, че е възвърнал славата и силата си от годините преди пандемията и заявява сериозните си намерения да продължава да бъде значима част от хоровите традиции на страната и региона, както и да е техен културен посланик.

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Не мога да слушам продължително Вагнер. Обзема ме желание да превзема Полша."

Уди Алън, американски режисьор, сценарист, актьор и музикант, роден на 1 декември преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин