Нова интерпретация на „Крадецът на праскови“ представя Бойко Илиев на сцената на Музикално-драматичния театър (МДТ) „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.
Героите от едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят в премиерата на театъра 60 години след създаването на филмовата версия на Въло Радев. Спектакълът ще бъде представен на първи път пред публика на 22 май.
Новата интерпретация е на режисьора Бойко Илиев, който е автор и на драматизацията на текста.
"Действието в повестта се развива във Велико Търново, а във филмовата версия участва и незабравимата Невена Коканова - това е предизвикателство, но и огромна отговорност за мен", коментира Бойко Илиев.
Той припомни, че е написал драматизацията по повестта през 2008 г., когато се ражда и първият му спектакъл в Народния театър „Иван Вазов“.
"Изключителната по своята психологическа проницателност, поетичност и дълбочина повест на Емилиян Станев стои в основата на спектакъла", посочи Илиев. По думите му Емилиян Станев казва, че няма нищо по-тягостно от повторението на миналото, но усещането за повторяемост присъства и в повестта. "Редуват се две епохи, отдалечени една от друга с десетилетия, но близки с болките от войната, епидемията, сушата, мизерията. В този просмукан от жестокост, лудост и болести свят се ражда красива, неподвластна на времето, изгаряща любов - плод на естествения стремеж за щастие и свобода, за осмисляне на абсурдното всекидневие, нашият спектакъл е посветен на възраждащата сила на любовта", каза Бойко Илиев.
Ролята на суровия полковник в постановката изпълнява Веселин Калановски. Полина Петкова пресъздава образа на неговата съпруга Елисавета, а младият актьор Борис Атанасов ще дебютира на великотърновска сцена като сръбския военнопленик Иво Обретенович. В ролите на ординареца, майката и учителя в спектакъла участват актьорите Детелин Кандев, Стефка Златкова и Стефан Методиев.
Сценографията и костюмите са на художничката Никол Трендафилова, а музика специално за „Крадецът на праскови“ е написал Петър Атанасчев.
Източник: Мариана Петрова, БТА