Нова интерпретация на „Крадецът на праскови“ представя Бойко Илиев на сцената на Музикално-драматичния театър (МДТ) „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

Героите от едноименната повест на Емилиян Станев ще оживеят в премиерата на театъра 60 години след създаването на филмовата версия на Въло Радев. Спектакълът ще бъде представен на първи път пред публика на 22 май.

Новата интерпретация е на режисьора Бойко Илиев, който е автор и на драматизацията на текста. 

"Действието в повестта се развива във Велико Търново, а във филмовата версия участва и незабравимата Невена Коканова - това е предизвикателство, но и огромна отговорност за мен", коментира Бойко Илиев.

Той припомни, че е написал драматизацията по повестта през 2008 г., когато се ражда и първият му спектакъл в Народния театър „Иван Вазов“.

"Изключителната по своята психологическа проницателност, поетичност и дълбочина повест на Емилиян Станев стои в основата на спектакъла", посочи Илиев. По думите му Емилиян Станев казва, че няма нищо по-тягостно от повторението на миналото, но усещането за повторяемост присъства и в повестта. "Редуват се две епохи, отдалечени една от друга с десетилетия, но близки с болките от войната, епидемията, сушата, мизерията. В този просмукан от жестокост, лудост и болести свят се ражда красива, неподвластна на времето, изгаряща любов - плод на естествения стремеж за щастие и свобода, за осмисляне на абсурдното всекидневие, нашият спектакъл е посветен на възраждащата сила на любовта", каза Бойко Илиев.

Ролята на суровия полковник в постановката изпълнява Веселин Калановски. Полина Петкова пресъздава образа на неговата съпруга Елисавета, а младият актьор Борис Атанасов ще дебютира на великотърновска сцена като сръбския военнопленик Иво Обретенович. В ролите на ординареца, майката и учителя в спектакъла участват актьорите Детелин Кандев, Стефка Златкова и Стефан Методиев.

Сценографията и костюмите са на художничката Никол Трендафилова, а музика специално за „Крадецът на праскови“ е написал Петър Атанасчев. 

 

Източник: Мариана Петрова, БТА

  • КНИГАТА

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин