Юджийн Чаплин, петото дете на Чарли Чаплин, готви специална изненада за българската публика, съобщават организаторите. Той ще сподели за първи път три неразказани истории с баща си на 10 юни в зала „България“, на 12 юни в Драматичен театър, Пловдив и на 15 юни във Фестивалния комплекс във Варна.

Юджийн Чаплин ще се срещне и с част от публиката след спектаклите в София и Пловдив.

Зрителите, купили по-висок клас билети, ще имат и личен подарък от Чаплин - син, уверяват организаторите.

Юджийн Чаплин дълги години работи в звукозаписното студио в казиното в Монтрьо, където записват свои албуми групи като "Куийн" и "Ролинг Стоунс", участва в записите на Дейвид Боуи.

„Работата със световни музиканти беше сбъдната мечта за мен. Когато бях млад мечтаех не за артистична кариера в киното, а да бъда музикант. Попадайки в звукозаписното студио донякъде успях да усетя тръпката по създаването на музика“, споделя Юджийн Чаплин.

Той си спомня, че като малко момче прекарвал часове в хола на семейната къща във Веве, слушайки как баща му създава музиката за бъдещия си филм.

За разлика от своите братя и сестри, той остава свързан с наследството на своя баща като продуцира документален филм за Чарли Чаплин и по негова идея се реализира концерта -спектакъл Chaplin Pianissimo.

Снимка: Celine Michel

„Създадох Chaplin Pianissimo в знак на благодарност за музиката, която баща ми ни остави, за любовта, която събуди у нас. Този концерт – спектакъл е обяснение в любов към музиката“, споделя Юджийн Чаплин, който пристига в България със световноизвестните пианисти: композитора Жан-Паскал Бентюс и професора от консерваторията De Musique de Paris – Силвен Моризе. 

Те ще се срещнат със студенти и ученици по пиано на проф. Елена Дикова от Националната музикална академия.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата. 

Поради големия интерес към Chaplin Pianissimo се пускат допълнителни билети за 10 юни в София на цени от 35 и от 50 лв., и за 12 юни в Пловдив на цени от 20 лв.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин