Програма "Христо Ботев"

"Лауреатите" е нов музикален проект на Оркестър "Кантус Фирмус", който започна с концерт в началото на седмицата. Публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодиите на Шуберт и Чайковски и новата пиеса за цигулка "Смиляна" от Георги Андреев. Солист и концертмайстор на оркестъра бе едва 23-годишният Максим Цеков. Той е лауреат от престижни музикални конкурси и вече развива кариерата си в Австрия и Германия.

Талантът му е открит от голямата българска цигуларка Дина Шнайдерман, а на 11 години той играе ролята на малкия Паганини във филма "Цигулар на дявола" с участието на звездата Дейвид Гарет. Максим Цеков беше солист и концертмайстор на оркестър „Кантус Фирмус“, а публиката се потопи в духа на романтизма чрез мелодичните и виртуозни творби на Франц Шуберт (Рондо за цигулка в ла мажор), Пьотър Илич Чайковски (Серенада и Мелодия оп. 42), Едуард Елгар (Salut D’Amour), Хенрик Виенявски (Полонеза №1), както и новата цигулкова пиеса – „Смиляна“, написана за събитието от композитора Георги Андреев. Неповторимото преживяване беше допълнено от атрактивни визуални ефекти.

Ето какво сподели Максим Цеков в ефира на "Нашият ден":

„Този проект е нещо много ценно и специално за мен. Той е насочен към бъдещето на класическата музика, синхронизирана с мултимедия – за мен това е нещо фантастично отново да съм на сцена с този оркестър. Любовта ми към цигулката може би се роди покрай моите първи учители - Дина Шнайдерман и Иван Димитров, но любовта към музиката се разви покрай моята сестра, която пееше. Аз съм австриец с български произход и се чувствам по специален начин в България и пред българската публика. За мен всеки концерт е нещо специално.“

 

Чуйте в звуковия файл тук

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Иска ми се и аз да мога да се държа като глупак, без да ме е грижа за последствията.”

Леонардо ди Каприо, американски актьор, роден на 11 ноември преди 50 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...