Министърът на културата Найден Тодоров ще връчи две цигулки, собственост на българската държава, на Светлин Русев и Лия Петрова, съобщи пресцентърът на министерството на културата. Официалната церемония ще се състои на 29 октомври от 10 часа в националната галерия „Квадрат 500“.

Музикални инструмента са „Страдивариус“ - 1716 г. и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г.

Виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова, които заслужиха правото да свирят на тях, ще имат привилегията да ги използват в следващите 5 години.

ЛИЯ ПЕТРОВА е една от големите надежди на българската цигулкова школа. Родена през 1990 г. в музиканско семейство, тя е възпитаничка на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и лауреат на престижни конкурси като "Тибор Варга" в Швейцария и "Луис Шпор" във Ваймар. Носител е на Моцартов медал като най-млад артист на ЮНЕСКО. От 2010 година Лия е студентка на прочутия цигулар и педагог Огюстен Дюме във Висшето училище "Кралица Елизабет" в Брюксел. По-късно се обучава и в музикалната академия "Ханс Айслер" в Берлин. През пролетта на 2011 година е поканена за участие в цикъл концерти "Марта Аргерич и приятели" в Атина, където свири камерна музика заедно с легендарната пианистка, с Рено Капюсон, Юри Башмет и Миша Майски. Цигуларката е носител на наградата "Млад музикант на годината 2007" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт".

СВЕТЛИН РУСЕВ е роден през 1976 г. в Русе. Започва да свири на цигулка на петгодишна възраст в НУИ “Проф. Веселин Стоянов” – Русе. През 1991 г.постъпва във Висшата национална консерватория за музика и балет в Париж, в класа на Жерар Пуле, Деви Ерли и Жан Жак Канторов. Свирил е на най-престижните концертни сцени: Болшой театър, Сънтори Хол, Sumida Triphony Center Hall, Център за изкуства – Сеул, зала „Плейел“, ЮНЕСКО, Театър „Шанз-Елизе“, Театър „Шатле“, Cité de la Musique, Театър „De la Ville“, Halle aux Grains de Toulouse, Arsenal de Metz, Национална концертна зала „Бела Барток“, Будапеща, Alte Oper – Франкфурт, Palais des Beaux Arts в Брюксел и др. Като особено търсен партньор в камерната музика той работи с имена като Мунг-Вун Чунг, Ж. М. Луизада, Ф. Касар, Е. льо Саж, А. Таместит, В. Менделсон, К. Филипс, П. Майер, Ф. Бернолд. Член е на триото Русев – Салк – Розанова и на ансамбъл Тангисимо. От септември 2008 г. е професор по цигулка в Националната консерватория в Париж. Свири на цигулка Страдивариус от 1710 г. „Camposelice“, предоставена от Nippon Music Foundation.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

Хайде, братя българи,

към Балкана да вървим.

Там се готви бой юнашки

за свобода, правдини. 

Цветан Радославов, автор на оригинала на българския химн, роден на 19 април преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.