Промените в интериора на Опера Гарние в Париж доведе до обществено недоволство, съобщи classicfm.bg. Идеята за преустройство на залата срещна несъгласието и на някои френски медии, любители на оперното изкуство и Френската академия за изящни изкуства. 

Според плановете на ръководството на операта, промените целят да има повече места за публиката в залата, като се премахнат преградите между обособените сепарета на балконите. Несъгласните с тази трансформация създадоха Комитет „Гарние“ и инициираха петиция, защото смятат, че шедьовъра на архитекта Шарл Гарние - проектирал сградата, носеща неговото име, ще бъде „обезобразен“. Според журналистите от „Forum Opera“, един от водещите сайтове за опера във Франция, „преместването на преградите изменя философията на Гарние“. Ето какво споделя за Deutsche Welle журналистът Силвен Форт: 

„За да създаде атмосфера на интимност в такава голяма зала, Гарние е решил да „фрагментира“ светлината, като обособи ложи с преградни стени. По този начин той получава специфичен „ритъм“ чрез смесването на светлината със сянката"

И тъй като работите по преустройството вече са започнали, Форт смята, че „светлинните ефекти напълно са загубили своята тайнственост и твърде специалната атмосфера, създадена от Гарние, е изчезнала“. 

Според Френската академия за изящни изкуства, става дума за проект, който „трябва да бъде захвърлен“, а ръководството на операта твърди, че направените изменения все пак не са окончателни и преградите са „подвижни“, за да се създаде пространство за 30 допълнителни места. Петицията, наречена „НE на обезобразяването на Пале Гарние“, е адресирана до Стефан Лиснер, директора на Парижката опера, и вече е подписана от над 3000 души.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Когато човекът иска да научи — той изследва, когато иска да се скрие от житейските тревоги — той си измисля.”

Максим Горки, руски писател и драматург, роден на 16 март преди 157 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...