Съвместната творба на композиторите Волфганг Амадеус Моцарт и Антонио Салиери беше изпълнена за първи път в Прага. Концертът се е състоял на 16 февруари, вторник. Музикалното съчинение е било в забвение повече от 230 години. Кантата „Per la Ricuperata Salute di Ofelia”( „За възстановеното здраве на Офелия”)  е изпълнена на клавесин от Лукаш Вендъл в националния музей на чешката музика. 

Тя се считаше за изгубена, но беше намерена през ноември миналата година от германския музиковед Тимо Херман. Той прегледал наскоро дигитализирания каталог на „Чешкия музей на музиката” и така била открита. Творбата попаднала в архива на музея през 1950 г, но само Херман успял да разшифрова подписите на Моцарт и Салиери и неизвестния композитор Корнети. Техните имена били записани с характерен за онази епоха код. 

Изследователите смятат, че кантата била написана около 1785 г. Според тях Офелия е известната британска певица  с италиански произход Нанси Сторъс (Анна Селина Стораче), която е изпълнявала творби на Моцарт и Салиери. Моцарт специално за нея написал партията на Сузана в „Сватбата на Фигаро”.  Съвместната творба на известните композитори е посветена на нейното завръщане на сцената след дълго заболяване.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин