Съвместната творба на композиторите Волфганг Амадеус Моцарт и Антонио Салиери беше изпълнена за първи път в Прага. Концертът се е състоял на 16 февруари, вторник. Музикалното съчинение е било в забвение повече от 230 години. Кантата „Per la Ricuperata Salute di Ofelia”( „За възстановеното здраве на Офелия”)  е изпълнена на клавесин от Лукаш Вендъл в националния музей на чешката музика. 

Тя се считаше за изгубена, но беше намерена през ноември миналата година от германския музиковед Тимо Херман. Той прегледал наскоро дигитализирания каталог на „Чешкия музей на музиката” и така била открита. Творбата попаднала в архива на музея през 1950 г, но само Херман успял да разшифрова подписите на Моцарт и Салиери и неизвестния композитор Корнети. Техните имена били записани с характерен за онази епоха код. 

Изследователите смятат, че кантата била написана около 1785 г. Според тях Офелия е известната британска певица  с италиански произход Нанси Сторъс (Анна Селина Стораче), която е изпълнявала творби на Моцарт и Салиери. Моцарт специално за нея написал партията на Сузана в „Сватбата на Фигаро”.  Съвместната творба на известните композитори е посветена на нейното завръщане на сцената след дълго заболяване.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Невъзможността за мирна революция води до неизбежност от насилствена революция.“

Джон Ф. Кенеди, американски президент, роден на 29 май преди 104 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"