Бургаските артисти и музиканти от държавна опера в крайморския град ще се включват в националния протест под наслов „За спасяване на българската култура", съобщи topnovini.bg. Той ще се състои на 18 април -  Международен ден за опазване на паметниците на културата, от 17 ч. пред сградата на общината.

Техният протест е продължение на този, състоял се на 27 март пред Народния театър „Иван Вазов“ в София. Тогава артистите от столичните културни институти поставиха исканията си чрез „Пакт за Култура“, който бе предложен за подписка. В него да са заложени няколко искания: Всяка година в Държавния бюджет на Република България за култура ще се отделя по 1 процент от брутния вътрешен продукт на страната, незабавно изпълнение и провеждане в практиката на Закона за хазарта, който изисква императивно 10 процента от събраните такси от всички залагания да бъдат насочени към Националния фонд „Култура” и преструктуриране на Министерството на културата чрез нов подход за нормализация на процесите в българската културна политика, чиято единствена цел е да подпомага усилията на българските творци и да защитава културното ни наследство. До момента под този документ са се подписали 992 дейци на културата.

"Годишният бюджет за култура в България не може да струва колкото 10 км магистрали", казват хората на изкуството. Според тях Министерството на културата управлява поверения му сектор безотговорно, некомпетентно и непрозрачно. Те настояват за спиране на безумните и хаотични опити за реформи в сектора.

Своето присъствие на протеста към момента са потвърдили над 30 артисти и музиканти от операта в Бургас. Изпратен е призив и към колегите им от Кукления театър, Драматичен театър "Адриана Будевска", Регионалната библиотека "Пейо Яворов" и към независими творци, представители на всички видове изкуства, както и към обществеността на град Бургас. Все още не е ясно колко от тях ще могат да присъстват лично, тъй като част от трупите в двата театъра са на турне. Протестиращите направиха категоричното уточнение, че не става въпрос за синдикални протести и искания, а за принципна позиция на отговорност на творците пред духовното оцеляване на нацията.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...