Хората, работещи в културата, излизат на протест срещу политиката на ГЕРБ днес от 17.00 ч. пред Министерския съвет в София и в центровете на големите градове в страната. Организатор е гражданската инициатива „Българска култура”, учредена през март след заплахите на министър Вежди Рашидов, че ще закрива театри и други "нерентабилни" културни институти. Тя обединява творци от всички изкуства, които настояват за съхраняване и развитие на културата, образованието и изкуството. 

Датата е избрана, защото днес е Международният ден на паметниците на културата, които се унищожават и се превръщат в бутафории от бетон, итонг и пластмаса. 

Поканени са археолози, архитекти, писатели, музиканти, актьори, художници и всички останали от сферата на културата. Очаква се подкрепата и на всички граждани, които се вълнуват от българската култура. 

"Не искаме повече пари. 140 млн. лв. се отделят годишно за култура. Искаме ясно разпределение - сега е пълна мъгла. Искаме да има национална стратегия за развитие на културата, така че който и да е министър на културата, да не може еднолично да разпределя парите", заявяват организаторите. "Виждаме злонамерена политика от страна на министерството на културата - цели да унищожи и закрие много национални институти, паметници на културата се сриват или се правят недоброкачествено." 

Протестиращите искат незабавно изпълнение на Закона за хазарта - да се отделя 1% за Национален фонд "Култура", който финансира на проектен принцип. През м.г. той е трябвало да получи 30 млн. лв. от хазарт, но финансовият министър Владислав Горанов отказал да спази закона. Не действа и законът за меценатството.

Артистите настояват и да не се прилага пазарният принцип спрямо театрите - т.нар. делегирани бюджети, които доказаха неефективността си. От нова година галериите и музеите се финансират на същия принцип и бомбите там предстои да гърмят. 

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин