До 26 юни в столичната галерия „Credo Bonum“ е изложена видео инсталацията си „Шамарената фабрика“. Неин автор е писателят Георги Господинов, а техническата реализация - на Калин Серапионов и Досьо Амуджев
С нея авторът на „Естествен роман” и „Физика на тъгата” се обръща към образи и ситуации от стари български филми, за да събуди размисъл за насилието върху деца. Издърпването на ухо, шамарът, унижението са все още традиционна част от методите на домашно възпитание. Според изследване на НЦИОМ от 2012 г. близо 70% от българите одобряват т.нар. „минимално насилие“.
„Начинът да бъдем извадени от чувството за вина, с каквото сме възпитавани по времето на социализма, е чрез разказването на истории. Иска ми се да говорим за т.нар. „малко“ или „голямо“ насилие, за унижението и срама, за заключването в мазето. Ние, шамаросаните, сега сме родители и можем да минем от другата страна на шамара и да продължим поточната линия на „Шамарената фабрика“. Но каквото и да правим като родители, ни гледат поне две децата – нашето дете и детето, което сме били ние като малки“, заяви Господинов при откриването на инсталацията.
Писателят планира да продължи проекта и със създаването на специален блог, на който хората, които са били малтретирани физически или психически като деца, да могат да разкажат своите истории.