До 26 юни в столичната галерия „Credo Bonum“ е изложена видео инсталацията си „Шамарената фабрика“. Неин автор е писателят Георги Господинов, а техническата реализация - на Калин Серапионов  и Досьо Амуджев

С нея авторът на „Естествен роман” и „Физика на тъгата” се обръща към образи и ситуации от стари български филми, за да събуди размисъл за насилието върху деца. Издърпването на ухо, шамарът, унижението са все още традиционна част от методите на домашно възпитание. Според изследване на НЦИОМ от 2012 г. близо 70% от българите одобряват т.нар. „минимално насилие“.

„Начинът да бъдем извадени от чувството за вина, с каквото сме възпитавани по времето на социализма, е чрез разказването на истории. Иска ми се да говорим за т.нар. „малко“ или „голямо“ насилие, за унижението и срама, за заключването в мазето. Ние, шамаросаните, сега сме родители и можем да минем от другата страна на шамара и да продължим поточната линия на „Шамарената фабрика“. Но каквото и да правим като родители, ни гледат поне две децата – нашето дете и детето, което сме били ние като малки“, заяви Господинов при откриването на инсталацията.

Писателят планира да продължи проекта и със създаването на специален блог, на който хората, които са били малтретирани физически или психически като деца, да могат да разкажат своите истории.

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.