Британският сайт за култура slippedisc.com посочва следните неблагоприятни последици за лондонския музикален живот от излизането на Великобритания от Европейския съюз: 

1. Няма да има нова концертна зала

Намерението да се инвестират половин милиард паунда в нова зала в Лондон ще пропадне, защото нито една институция, нито държавна, нито общинска, би загробила тези пари в момент на финансово оцеляване. 

2. Музикалните колежи ще изгубят студентите от ЕС

Бъдещите кандидати да се обучават във Великобритания биха били натоварени от такси над 18 хил. пануда годишно допълнително към сегашните от средно 9 хил. паунда. Повечето ще предпочетат да отидат другаде. Преподавателската професия ще загуби от авторитета си, а поне два колежа ще останат празни.  

3. Край на научноизследователската работа

Със спирането на грантовете за наука и изследвания, отпускани от ЕС, университетите ще съкратят лекторските места в областта на изкуството. От това ще пострада музиката. 

4. По-малко турнета за оркестрите

Лондонските оркестри ще изгубят отворения пазар и възможностите за концертиране в страните от ЕС. Те ще бъдат заместени от музиканти от страните от съюза. 

5. Изходът? 

Няма изход.

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...